Παρασκευή 18 Απριλίου 2014

ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ύστερα από ένα μεγάλο παιχνίδι στο "Μελίνα Μερκούρη", ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-2 κάνοντας το 2-0 στην ημιτελική σειρά που μεταφέρεται στη Σύρο για τα δύο επόμενα ματς.

Το πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός το πήρε δια περιπάτου αλλά στον δεύτερο ημιτελικό με τον Φοίνικα Σύρου χρειάστηκε να ιδρώσει για να κατακτήσει την πολυπόθητη νίκη. Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται άλλη μία νίκη στα τρία επόμενα παιχνίδια για να προκριθούν στους τελικούς, με την επόμενη αναμέτρηση να είναι στη Σύρο τη Μεγάλη Τρίτη.

Ο Φοίνικας Σύρου παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό την Πέμπτη, αλλά και πάλι η εμπειρία των παικτών του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία.

Μεγάλο παιχνίδι έκαναν ο Μαρούλης με τον Χριστοφιδέλη, ενώ ο Φοίνικας δεν ήταν αποφασιστικός και αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που του δημιουργήθηκαν.

Αποκορύφωμα ήταν το τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε με 13-12 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 με το χαμένο σερβίς του Τσας. Ο Γιορντάνοφ πήρε άσσο για το 14-13 και ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση του Χριστοφιδέλη και μπλοκ του ίδιου παίκτη πάνω στον Γιάνουσεκ για το 17-15.

Οι συριανοί στο 5ο σετ έχασαν 4 σερβίς και χρεώθηκαν λάθος θέσεις στο 8-8. Επιπλέον στο 3-3 δεν δικαιώθηκαν στη χρήση του διαιτητικού βίντεο μετά από άουτ σερβίς του Γιάνουσεκ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 25-21

2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 23-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 28-26

4ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 19-25

5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-12, 17-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσοι, 67 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσοι, 70 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 20 (17/28 επ, 3 μπλοκ, 61% υπ - 47% άριστες), Μαρούλης 1 (1/1 επ), Γιούρισιτς 20 (14/20 επ, 6 μπλοκ), Καλντέιρα 14 (12/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Κιόσης 5 (5/9 επ), Γιορντάνοφ 19 (16/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 53% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου 2 (2/3 επ)

Φοίνικας Σύρου (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τσας 23 (18/40 επ, 5 μπλοκ), Γιάνουσεκ 18 (15/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ - 39% άριστες), Ντιάτσκοφ 29 (25/39 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ - 41% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (7/10 επ, 5 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Σφενδυλάκης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς στο δεύτερο ημιτελικό της Volleyleague. Οι "ακρίτες" "σφραγίζουν" το εισιτήριο τη Μεγάλη Τρίτη (15/4) στην Αλεξανδρούπολη.

Για δεύτερη φορά σε ένα 48ωρο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θριάμβευσε στο "Ζηρίνειο". Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επικράτησε με 3-0 της Κηφισιάς στο δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ της Volleyleague και έκανε το 2-0 μακριά από την έδρα της.
Οι "ακρίτες" έχουν την ευκαιρία να πάρουν την πρόκριση για τους τελικούς της Volleyleague τη Μεγάλη Τρίτη (15/4). Όπως και χθες στον πρώτο αγώνα έτσι και σήμερα κορυφαίοι του Εθνικού ήταν ο Ιβάν Ράιτς και ο Νικολά Μιγιαήλοβιτς. Αυτή είναι η τέταρτη νίκη του Εθνικού επί της Κηφισιάς στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με τον Παπάζογλου στο σερβίς ο Εθνικός προηγήθηκε με 11-6 στο πρώτο σετ. Με υψηλά ποσοστά στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ με 25-20.

Οι Κηφισιώτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκαν με 10-9 με άσο του Νικολάκη. Με νέο σερί 4-0 η διαφορά άγγιξε τους τέσσερις πόντους (15-11). Όμως ο Εθνικός δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και μείωσε σε 17-16 με άσο του Ανδρεάδη. Με λάθη των παικτών του Αρσενιάδη ήρθε το 21-18 υπέρ του Εθνικού για να ολοκληρωθεί το πρώτο σετ με 25-20. Με μεγαλύτερη άνεση στο τρίτο σετ ο Εθνικός έφτασε στο 3-0.

Τα σετ: 20-25, 20-25, 17-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κ.Αρσενιάδης):  Νικολάκης 1 (άσσος), Σουλτανόπουλος 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Σόουζα 9 (5/12 επ, 1 μπλοκ 37% υπ - 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (7/18επ, 1 μπλοκ 67% υπ - 58% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (5/8 επ, 1 άσσος), Γιοβάνοβιτς 7 (7/23 επ) / Ταμπουρατζής (λ - 79% υπ - 68% άριστες), Κόβαλτσουκ 4 (3/4 επ ,1 μπλοκ), Κούνας 2 (2/3 επ), Μουρούτης, Ρούσσης, Κάπελλας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θ. Μουστακίδης): Ράιτς 19 (15/24 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 44% υπ - 39% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (μπλοκ), Παπάζογλου 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δαλακούρας 6 (6/11 επ, 63% υπ - 38% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/6 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ-54% υπ - 46% άριστες), Αγγελόπουλος.