Τρίτη 8 Απριλίου 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 2-3 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Κάτια ΑΜΟΙΡΙΔΟΥ
Εκτός έδρας νίκη μετά από πάρα πολύ καλή εμφάνιση, για το α΄ τμήμα των κορασίδων μας επί του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΦΠ με 2-3 (25-23, 14-25, 25-19, 24-26, 17-19) σε αγώνα ο οποίος ξεκίνησε στις 21:45 και τέλειωσε στις 00:20. Δηλαδή 2 ώρες και 35΄.
Ο αγώνας ήταν κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό ς με τις δύο ομάδες να αποδίδουν εξαιρετικό παιχνίδι που έσπαγε καρδιές. Διεξήχθη δε,  μπροστά σε πάρα πολύ κόσμο, οι οποίοι ενίσχυαν την ομάδα τους με πολύ όμορφο τρόπο και στο τέλος αντάμειψαν και τις δύο ομάδες με ένα πολύ ζεστό παρατεταμένο χειροκρότημα.
Στο 1ο σετ, η Δραπετσώνα διατηρούσε την πρωτοπορία με 11-13, για να περάσει μπροστά ο Ολυμπιακός με 23-18, να αντιδράσουμε χωρίς όμως να προλάβουμε πρώτοι το τέλος του σετ.
Το 2ο σετ, ήταν μονόλογος για την ομάδα μας, η οποία πήρε διαφορές με 3-8, 8-16, 11-22, για να ισοφαρίσει εύκολα.
Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 11-9, 18-12, 23-16 για να ξαναπάρει το προβάδισμα με 2-1 στα σετς.
Στο 4ο σετ, πραγματοποιήθηκε η μεγάλη ανατροπή για την ομάδα μας, η οποία κατάφερε και ''έκλεψε'' το σετ, αφού ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-18 έχοντας στη διάθεση του 6 ματς μπολ, τα οποία δεν του φάνηκαν αρκετά, αφού η ομάδα μας με σερί 0-8, ισοφάρισε σε 2-2.
Στο 5ο σετ, παίχτηκε ''ρώσικη ρουλέτα'' και με διακύμανση 4-1, 6-3, 9-3, 10-4, 11-7, 11-10, 13-12, 13-14, 15-15, 17-19. Όπως φαίνεται και σ΄ αυτό το σετ, η ομάδα μας έκανε τη μεγάλη ανατροπή και γύρισε το σετ και τον αγώνα.
Πρέπει να αποδώσουμε ιδιαίτερα εύσημα στα κορίτσια μας, για το πάθος και την απόδοση που επέδειξαν και για το ότι έδειξαν το ''πνεύμα του νικητή'' που πρέπει πάντα να έχουν.
Συγχαρητήρια όμως και στα κορίτσια και τους φίλους του Ολυμπιακού για τη μαχητικότητα και τη συμπεριφορά που επέδειξαν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: (Σαραντίτης) Αθανασοπούλου, Ζάππα, Τσαλικούση, Αδαμοπούλου, Πολυμεροπούλου, Μποζά, Γκόλφη (λ), Δημητριάδη (λ), Κανάκη, Καίσαρη, Ιντεμούντια, Μαρτού.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης - Χατζηδημητρίου) Αμοιρίδου, Ιωάννου, Βεντούρη, Λιόλιου, Πόποβα, Μπουρέλι, Χάνου Στ. (λ), Παπαδόγγονα (λ), Σαλτουρίδου, Στοίτσεβα, Αγγέλη.
Στον άλλο αγώνα της 2ης αγωνιστικής: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 3-0

1. ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (06-00) 04
2. ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (03-04) 03 (2)