Σάββατο 19 Απριλίου 2014

ΟΙ 3οι ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ - Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γράφει ιστορία, καθώς νίκησε με 3-0 την Κηφισιά, έκανε "sweep" και προκρίθηκε για πρώτη φορά στους τελικούς της Volleyleague.

Την παρθενική συμμετοχή του Εθνικού στους τελικούς της Volleyleague, στην 36η χρονιά του στη μεγάλη κατηγορία, πανηγυρίζει ολόκληρη η Αλεξανδρούπολη, μετά τη νέα νίκη με 3-0 επί της Κηφισιάς, που ολοκλήρωσε με 3-0 και "sweep" την ημιτελική σειρά μεταξύ των δύο ομάδων.
Έγινε έτσι η τέταρτη επαρχιακή ομάδα στην ιστορία της Volleyleague, μετά την Ορεστιάδα, το Φοίνικα Σύρου και τον Παμβοχαϊκό, που παίρνει το εισιτήριο για τους τελικούς, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή θα είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που μια επαρχιακή ομάδα θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα, μετά το Φοίνικα τη σεζόν 2011-12 και τον Παμβοχαϊκό τη σεζόν 2012-13.
Οι Εβρίτες, έχοντας τον... αέρα του 2-0 από τα ματς στο "Ζηρίνειο", μπήκαν πολύ δυναμικά και στον 3ο ημιτελικό και πήραν πολύ εύκολα το πρώτο σετ. Κυριαρχώντας σε μπλοκ, σέρβις και με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα στην επίθεση, πήραν διαφορά και στο 2ο σετ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε, οι Κηφισιώτες μείωσαν σε 24-23. Ωστόσο, μία λάθος επίθεση του Γιοβάνοβιτς έδωσε το σετ στον Εθνικό, που έκανε... πάρτι στο 3ο σετ, για να φτάσει στη σπουδαία πρόκριση.
Τα σετ: 25-21, 25-23, 25-16
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 16, Μιγιάιλοβιτς 13, Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 8, Α. Δαλακούρας 13, Ανδρεάδης 11, Δαρίδης (λ - 43%)
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Σουλτανόπουλος 4, Σόουζα 2, Πρωτοψάλτης 13, Παπαγγελόπουλος 4, Ρούσης 3, Γιοβάνοβιτς 16, Ταμπουρατζής (λ - 75%) / Κόβαλτσουκ 6, Μουρούτης.

Μετά από ένα μεγάλο παιχνίδι που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες ο Φοίνικας επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού και μείωσε στη σειρά των ημιτελικών της Α1 βόλεϊ των ανδρών σε 2-1.

Ο Φοίνικας Σύρου ήταν ο νικητής του τέταρτου αγώνα με τον Ολυμπιακό που κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Η ομάδα της Σύρου επιβλήθηκε με 3-2 σετ σε ένα παιχνίδι που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες και μείωσε τη σειρά σε 2-1.
Το τέταρτο παιχνίδι θα διεξαχθεί την Μ. Τετάρτη στις 19.30 με τον Ολυμπιακό να κυνηγά τη νίκη που θα του δώσει την πρόκριση στους τελικούς και τον Φοίνικα να θέλει να στείλει τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.
Το ματς:
Ο Φοίνικας Σύρου μπήκε πολύ αγχωμένος και έκανε πολλά λάθη. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός ο οποίος προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4.
Κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι έφτασαν και στο δεύτερο σετ όντας μπροστά με 16-12. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι σε αυτό το σημείο μόλις δύο παίκτες του Ολυμπιακού, ο Γιορντάνοφ και ο Γιούρισιτς είχαν τελειώσει μπάλες από επίθεση με τους περισσότερους πόντους να προέρχονται από λάθη του Φοίνικα.
Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές σε εκείνο το σημείο, σταμάτησαν τα λάθη και κατάφεραν να προσπεράσουν με 19-18. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου άρχισαν και πάλι να δίνουν εύκολους πόντους στον Ολυμπιακό και οι ερυθρόλευκοι πήραν το πρώτο σετ με 25-20.
Αντιστροφή ρόλων είχαμε στο δεύτερο σετ. Ο Φοίνικας ανάγκασε τον Ολυμπιακό να κάνει λάθη πιέζοντας από το σερβις και με καλύτερες τοποθετήσεις στο μπλοκ.
Οι ερυθρόλευκοι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και το 5-5. Έκτοτε οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και πήγαν στο πρώτο τεχνικό άουτ με 8-5 και στο δεύτερο με 16-12. Οι παίκτες του Φοίνικα προηγήθηκαν ακόμα και με επτά πόντους (19-12, 20-13), μέχρι να μειώσει ο Ολυμπιακός στους τέσσερις (20-16). Μετά τις φωνές του Ανδρεόπουλο ο Φοίνικας ανέβασε ρυθμούς και πήρε τελικά το σετ με 25-18.
Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας μπήκε με την ταχύτητα που είχε από το δεύτερο και προηγήθηκε με 8-4. Από εκεί και μετά είχαμε έναν απίστευτο μονόλογο του Ολυμπιακού με όπλο το σερβίς του Καλντέιρα.
Ο έμπειρος ακραίος πήγε στο 8-5 στη θέση του σερβις και έφυγε όταν το σκορ ήταν 12-8 υπέρ του Ολυμπιακού. Με το +4 πήγε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το διατήρησε μέχρι το τέλους του σετ το οποίο και κατέκτησε με 25-21.
Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά μέχρι και το 6-7 του τέταρτου σετ. Έκτοτε ο Φοίνικας πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και έφτασε τη διαφορά στο +4 (17-13). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους, κατέκτησαν το σετ με 25-21 και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί το παιχνίδι παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού με τους τρεις άσους του Γιορντάνοφ (3-6), κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 14-12, αλλά με επίθεση του Λάππα και δύο μπλοκ από τον Ντιάτσκοφ ο Φοίνικας γύρισε το σετ.
Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, ο Ολυμπιακός είχε πέντε ματς μπολ, όμως εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος ήταν ο Φοίνικας ο οποίος με μια επίθεση άουτ από τον Καλντέιρα πήρε το τάι μπρέικ με 24-22 και το παιχνίδι με 3-2 σετ.
*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 8 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.
Φοίνικας - Ολυμπιακός 3-2
Τα σετ: 3-2 (20-25, 25-18, 21-25, 25-21, 24-22)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 5 (2/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσας 24 (20/34 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 20 (14/31 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 68% υπ - 32% άριστες), Γιάνουσεκ 1 (1/4 επ, 73% υπ - 45% άριστες), Τακουρίδης 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (10/17 επ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ - 36% άριστες), Τσέργας, Λάππας 8 (8/17 επ, 64% υπ - 25% άριστες), Σφενδυλάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 19 (17/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 74% υπ - 47% άριστες), Μαρούλης 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 12 (9/13 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 13 (10/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ - 30% άριστες), Κιόσης 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 27 (22/48 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ - 46% άριστες), Κοκκινάκης 1 (1/1 επ, 100% υπ - 63% άριστες), Σωτηρίου, Κουρνέτας.

Ημιτελικοί - Θέσεις 3-4
1οι αγώνες - 10 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξ. 1-3 (22-25, 23-25, 25-19, 17-25)
2οι αγώνες -  11 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)
Κηφισιά - Εθνικός Αλεξ. 0-3 (20-25, 20-25, 17-25)
3οι αγώνες - Μ.Τρίτη 15 Απριλίου
Εθνικός Αλ. - Κηφισιά 3-0 (25-21, 25-23, 25-16) (νίκες: 3-0 - προκρίθηκε ο Εθνικός)
Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-18, 21-25, 25-21, 24-22) (νίκες: 1-2)