Κυριακή 20 Απριλίου 2014

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 (2-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ) ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Φοίνικας έχανε με 2-0 σετ, γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 2-2 και ο 5ος τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 23 Απριλίου στου Ρέντη.

Ο Φοίνικας αναγεννήθηκε από τις στάχτες του! Οι Συριανοί νίκησαν με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό κι ας βρέθηκαν πίσω με 2-0 σετ. Ισοφάρισαν την ημιτελική σειρά της Volleyleague σε 2-2 με δύο σερί νίκες στα πέντε σετ.
O πέμπτος τελικός, ο τελικός δίχως αύριο θα διεξαχθεί την Τετάρτη του Πάσχα (23/4) στο κλειστό του Ρέντη. Η ομάδα που θα επικρατήσει θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

"Πιστεύω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε", δήλωσε ο προπονητής του Φοίνικα, Δημήτρης Ανδρεόπουλος που πανηγύρισε έντονα όταν ο Τσας διαμόρφωσε το 13-10 στο τάι μπρέικ, βγάζοντας από τη θέση σερβίς τον Γιορντάνοφ.
Με δύο μπλοκ στον Καλντέιρα οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 10-8, παίρνοντας τον έλεγχο. Το πρώτο ματς μπολ ήρθε με μπλοκ του Ντιάτσκοφ στον Γιορντάνοφ και με επίθεση του Πελεκούδα το σκορ έγινε 15-11 στο τάι μπρέικ. Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγύρισαν με τον κόσμο τη μεγάλη νίκη, ήταν ξανά γεμάτο το κλειστό "Δημήτριος Βικέλας".
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός έχτισε μια διαφορά τριών πόντων πριν από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με τον Κουρνέτα στην πάσα στη θέση του τραυματία Μαρούλη εξασφάλισαν το πρώτο σετ μπολ στο 24-21 με τον Γιορντάνοφ. Για να κλείσει το πρώτο σετ με 25-22 υπέρ του Ολυμπιακού με τον πρώτο χρόνο του θετικού και σήμερα Κιόση.
Θυμηθείτε πως καλύψαμε LIVE τον αγώνα
Με μεγαλύτερη άνεση για τον Ολυμπιακό κύλησε το δεύτερο σετ που έκανε σερί 3-0 για το 9-15. Με τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 23-17 ο Ανδρεόπουλος έβαλε τον Γιάνουσεκ στη θέση του Λάππα. Με άσο του Καλντέιρα οι φιλοξενούμενοι πήραν το δεύτερο σετ με 25-17 και προηγήθηκαν με 2-0 σετ.
Καλά ξεκίνησε το τρίτο σετ για τον Φοίνικα στο σερβίς με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με άσο από τον Τακουρίδη διαμορφώθηκε το 15-8. Ο Καζάζης απέσυρε τους Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλη στον πάγκο για να τους δώσει ανάσες, θεωρώντας πως το σετ ήταν χαμένο όταν έγινε το 18-10 υπέρ του Φοίνικα. Με πόντο του Τσας ο Φοίνικας πήρε το τρίτο σετ με 25-14, μειώνοντας σε 2-1.
Με καλό μπλοκ και τον Ντιάτσκοφ να τελειώνει τις επιθέσεις οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8 με εντυπωσιακό πλασέ του τελευταίου. Στην αντίπερα όχθη δεν ήταν δυνατό να αποφευχθούν τα λάθη ειδικά από τον καταπονημένο Καλντέιρα. Ο Καζάζης άλλαξε και πασαδόρο, ρίχνοντας στον αγώνα τον εμφανώς ανέτοιμο Μαρούλη, η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-15 και έχασε το τέταρτο σετ με 25-18 με άσο από τον Τσας.
Στο τάι μπρέικ "καθάρισε" το μπλοκ του Φοίνικα. Οι δύο ομάδες θα κάνουν Πάσχα, θα ξεκουραστούν και θα ανακτήσουν τις δυνάμεις τους για μια τελευταία "μάχη" στο κλειστό του Ρέντη την Τετάρτη του Πάσχα (23/4, 17.30).
Tα σετ: 22-25, 17-25, 25-14, 25-18, 15-11

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δ.Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τσας 24 (19/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 26 (22/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Τακουρίδης 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 17% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 81% υπ - 44% άριστες), Τσέργας, Γιάνουσεκ 7 (5/6 επ, 2 άσσοι, 44% υπ - 20% άριστες), Σφενδυλάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 14 (13/29 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 29% άριστες), Γιούρισιτς 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Καλντέιρα 20 (16/32 επ, 4 άσσοι, 40% υπ - 20% άριστες), Κιόσης 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (15/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 54% άριστες), Μαρούλης, Κοκκινάκης (25% υπ - 25% άριστες, Σωτηρίου 1 (1/3 επ)