Τρίτη 8 Ιουλίου 2014

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Δεύτερη ευκαιρία να πάρει τους δύο βαθμούς και την πρόκριση

Τους δύο βαθμούς που θα της έδιναν την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Λιγκ θα κυνηγούσε η Εθνική ομάδα ανδρών, η οποία ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 3-0. Το Μαυροβούνιο είχε το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο τον αγώνα, ενώ οι Έλληνες έδειξαν πως μπορούν να κάνουν την ανατροπή στο τρίτο σετ, αλλά στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχοι έκαναν ξανά τη διαφορά.

Αποστολή ΠΣΑΤ - Μαυροβούνιο - Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Με 3-0 σετ ηττήθηκε η Εθνική μας ομάδα στην Μπούντβα από το Μαυροβούνιο στο προτελευταίο παιχνίδι της στη φάση των Ομίλων του Ευρωπαϊκού Λιγκ πληρώνοντας τα «νεκρά» της διαστήματα αλλά και τα πολλά λάθη.

Στο 1ο σετ προηγήθηκε 10-8, αλλά δέχτηκε επί μέρους σκορ 11-3 για να προηγηθούν οι Μαυροβούνιοι με 19-13. Απλώς το Εθνικό μας συγκρότημα, με τον Πρωτοψάλτη να περνάει αλλαγή στην θέση του Δαλακούρα, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 24-20 με σέρβις του Τζούριτς, ο οποίος πήγε στα 9 μ. στο 24-17, αλλά με δικό του λάθος σέρβις οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την κατάκτηση του σετ (25-20).

Στο 2ο σετ η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε 7-2, αλλά ακολούθως υπέστη μπλάκ-άουτ. Το Μαυροβούνιο με τον Τσούλαφιτς στο σέρβις και σερί 6-0 προσπέρασε 8-7 και αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά μετά το νέο «νεκρό» διάστημα της εθνικής σε 14-9. Στη συνέχεια η Ελλάδα βελτιώθηκε και με μπλοκ του Πελεκούδα πλησίασε σε 18-17, αλλά ο Τζούριτς αστόχησε στην κόντρα επίθεση ισοφάρισης, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-16 και αξιοποιώντας το νέο «νεκρό» διάστημα της Εθνικής αύξησαν τη διαφορά σε 21-16 και πήραν το σετ 25-18.

Το 3ο σετ ήταν το καλύτερο της Ελληνικής ομάδας παρότι, πάλι είχε «νεκρό» διάστημα και βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα με 6-1 και 8-3. Ομως προσπέρασε 13-12 με κόντρα επίθεση του Πρωτοψάλτη και 23-21 ενώ είχε τρία χαμένα σετ μπολ καθώς προηγήθηκε 24-23, 25-24 και 26-25. Μάλιστα στο 26-25 ο Τζούριτς σε προσπάθεια του σε κόντρα επίθεση πέρασε στο τερέν του Μαυροβούνιου και εκεί η Ελληνική ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το σετ και να μειώσει σε 2-1. Το σετ τελικά το πήραν οι Μαυροβούνιο με 29-27 με μπλοκ στο Κανέλλο και πανηγύρισαν όχι μόνο την νίκη με 3-0, αλλά και την πρωτιά στον Ομιλο και την πρόκριση τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική μας ομάδα παρά την ήττα της με 3-0 σετ από το Μαυροβούνιο εξακολουθούσε να ορίζει την τύχη της. Για να πάρει την 2η θέση στον Όμιλο και την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Λιγκ της αρκούσε νίκη με οποιοδήποτε σκορ στο παιχνίδι.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 29-27

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Μπόσκαν): Ντάμποβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τσουκ 6 (4/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσάκιτς 16 (12/20 επ., 4 μπλοκ, 58% υπ. – 37% άριστες), Τσουκ Μ. 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γεσμένιτσα 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1μπλοκ), Τσούλαφιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ)/ Λάκσεβιτς (λ )(15% υπ. – 15% άριστες), Μίνιτς 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ.
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 17 (15/36 επ., 2 άσοι), Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (4/7 επ.), Κοκκινάκης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/1 επ., 33% υπ. – 33% άριστες) / Εφραιμίδης (λ) (68% υπ. – 32% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (6/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες), Κανέλλος 1 (1 μπλοκ)