Παρασκευή 11 Ιουλίου 2014

3η ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΓΚΣΤΑΝΤ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΗ / ΤΣΙΑΡΤΣΙΑΝΗ

«Άγγιξαν» την ανατροπή, αλλά αποκλείστηκαν οι Αρβανίτη, Τσιαρτσιάνη

Την τρίτη ήττα στο κυρίως ταμπλό του Γκραν Σλαμ του Γκσταντ της Ελβετίας και τον αποκλεισμό γνώρισαν η Βίκυ Αρβανίτη και η Μαρία Τσιαρτσιάνη αφού έχαναν με 2-1 από τις Αμερινανίδες, Ντέι και Σάμερ.
 Στο πρώτο σετ η Εθνική ομάδα είχε επαφή με το σκορ μέχρι το 17-16, αλλά οι Αμερικανίδες κατάφεραν να πάρουν το σετ με διαφορά 3 πόντων. Η συνέχεια με το δεύτερο σετ ήταν εξαιρετική για τη Βίκυ και τη Μαρία που πήραν προβάδισμα ασφαλείας από νωρίς και το 9-12 έγινε 12-16 και 15-21.

Στο τάι μπρέικ βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο αφού έμειναν πίσω με 7-2 και 14-11. Μείωσαν σε 14-13 αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.