Δευτέρα 4 Αυγούστου 2014

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

Ξεκίνημα με νίκη για το Κολλέγιο
Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων στο Δημοτικό κλειστό γυμναστήριο Νέας Σμύρνης, το Κολλέγιο Αθηνών αν και έχασε το πρώτο σετ επικράτησε μετά από μεγάλη μάχη με 3-1 του Επίκουρου Πολίχνης.

Στο φινάλε του δ’ σετ με το σκορ να είναι 22-23, οι δύο ομάδες έχασαν από ένα σερβίς (23-24) για να ολοκληρωθεί το ματς με υπέρβαση από την πλευρά του Επίκουρου.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 21-25, 23-25)

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ (Γαϊδατζής): Πετρίδης, Ριζόγλου, Κολτσιάκης, Μωυσίδης, Ιωαννίδης, Χρηστάκος/ Τζιαβάρας -λ, Σταυρίδης,
ΚΟΛΛΕΓΙΟ (Μαρκάκης): Αρμόνης Αντ., Παπαδήμας, Γαζής, Αρμόνης Π., Μωυσής, Κουτσομύτης/ Χαλκούσης –λ, Θεοχαρόπουλος, Παπαναστασίου, Σταμπούλογλου, Λειβαδάς

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, μεγάλη ένταση και πάθος ο Μίλωνας κέρδισε με 3-2 τον Ηρακλή στο δεύτερο ματς της πρεμιέρας της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων που διεξάγεται στο Δημοτικό κλειστό γυμναστήριο Νέας Σμύρνης.
 Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε σχετικά εύκολα με 2-0, αλλά από κει και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον Ηρακλή να κερδίζει στις λεπτομέρειες τα δύο επόμενα σετ και στο τάι μπρέικ κορυφώθηκε η αγωνία.

Στο 12-11 αποβλήθηκε από τον πάγκο του Γηραιού ο Χρήστος Πάτρας, ενώ στο 13-13 το χαμένο σερβίς των κυανόλευκων και το ατομικό μπλοκ του Παπασταμάτου έδωσαν τη νίκη στον Μίλωνα.

Τα σετ: 25-17, 25-17, 27-29, 23-25, 15-13
Μίλωνας (Γεωργούντζος): Παπασταματάτος, Θεοδωρίδης, Ανδρεόπουλος, Σπυριούνης, Παπαδόπουλος, Κοτοματάς, Παπαδημητρίου –λ / Καρατζάς
Ηρακλής (Πάτρας): Γραμμενούδης, Σταυρακάκης, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας, Τσατσούλας, Φωτιάδης, Μπουράκης –λ / Στεφανίδης, Καπετανίδης,