Δευτέρα 25 Αυγούστου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

«Σάρωσαν» τη Βουλγαρία, με σούπερ Ανθή και Ψωμά

Ταρτού- Αποστολή ΠΣΑΤ: Κωνσταντίνος Χατζηδημητρίου
Με εντυπωσιακές τις Ανθή Βασιλαντωνάκη, Αλεξάνδρα Ψωμά η Εθνική Νεανίδων σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της με 3-0 σετ (25-18, 25-22, 25-15) κόντρα στην Βουλγαρία. Με τρομερή αποφασιστικότητα από όλες τις αθλήτριες και κατάθεση ψυχής το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξασφάλισε την παρουσία του στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και πλέον βλέπει ακόμα και τετράδα!

Φοβερό σερβίς από την ελληνική ομάδα που διέλυσε την υποδοχή της Βουλγαρίας, παίρνοντας 18 άσσους με μόλις 4 χαμένα.
Χαρά Παπαδοπούλου, Ζαχαρούλα Γιαννέλου και Νάσια Φακοπουλίδου έκαναν επίσης μεγάλο ματς, δύναμη στα φιλέ με τρία μπλοκ από την Καλαντάντζε, ενώ η λίμπερο Κοκκινάκη ήταν πάντα εκεί όταν χρειάστηκε σε υποδοχή και άμυνα.

Η αρχηγός της Εθνικής με 27 πόντους (6 άσσους και 3 μπλοκ) έκανε ένα άριστο παιχνίδι, ενώ την ακολούθησε η Αλεξάνδρα Ψωμά με 13 πόντους (3 άσσους, 1 μπλοκ, υποδοχή 45%-35%) και η πασαδόρος Χαρά Παπαδοπούλου που μοίρασε άψογα το ματς έσπασε πολλές μπάλες πάνω στο φιλέ.

Με Ολλανδία για την τετράδα

Η Εθνική μας πλέον διεκδικεί με πολλές πιθανότητες την πρόκριση στα ημιτελικά. Για να είναι σίγουρα 2η στον όμιλο η «γαλανόλευκη» χρειάζεται να κατακτήσει ένα πόντο παραπάνω από την Τσεχία στην αυριανή 5η αγωνιστική των ομίλων με τις Τσέχες να αγωνίζονται με την πανίσχυρη Σερβία και η Εθνική μας με την Ολλανδία (14:00).
Υπό προϋποθέσεις, ακόμα και με ήττα η Εθνική της Ελλάδας και πιθανή ισοβαθμία με την Τσεχία στους 9 πόντους, η Ελλάδα μπορεί να προκριθεί, λόγω καλύτερης διαφοράς σετ.

Το ματς

Στο 1ο σετ το ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό. Με την Παπαδοπούλου στο σερβίς να σημειώνει άσσο και να δυσκολεύει την υποδοχή, αλλά και τα μπλοκ της Βασιλαντωνάκη και της Ψωμά η Εθνική προηγήθηκε 5-0. Η Βουλγαρία μείωσε σε 6-3, αλλά όταν η Γιαννέλου πήγε στο σερβίς όλα άλλαξαν. Με εξαιρετικά χτυπήματα και 4 άσσους η Ελλάδα έφτασε στο +10 (13-3) με σερί 7-0 και λίγο αργότερα προηγήθηκε 15-4 με επίθεση της Βασιλαντωνάκη. Όλα έδειχναν πως το σετ είχε τελειώσει, αλλά η Βουλγαρία έκανε την αντεπίθεση της με την Στανχλούβα η οποία πήγε στο σερβίς και βοήθησε την ομάδα της να κάνει σερί 7-0 και να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους (15-11). Ωστόσο τρεις συνεχόμενοι άσσοι της Φακοπουλίδου αποκατέστησαν την τάξη (21-11) υπέρ της Εθνικής μας που, παρά την πίεση της αντιπάλου, «καθάρισε» το σετ με 25-18.

Στο 2ο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πάλι καλά (5-3) με μπλοκ και άσσο της Βασιλαντωνάκη. Η Βουλγαρία ισορρόπησε και πήρε προβάδισμα (7-8) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Με δύο προσωπικούς πόντους (επίθεση, μπλοκ) της Ψωμά η Εθνική πέρασε και πάλι μπροστά (9-8), ενώ με δύο άσσους της νεαρής ακραίας λίγο αργότερα προηγήθηκε 13-9. Η Βουλγαρία έφερε το σετ στα ίσια (13-13) και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι. Με επίθεση της Φακοπουλίδου η Ελλάδα πέρασε μπροστά 16-15 στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Με επιθέσεις Ψωμά, Βασιλαντωνάκη η Εθνική πέρασε μπροστά 19-17, αλλά η Βουλγαρία αντέδρασε και με σερί 3-0 πήγε στο +1 (19-20). Η Εθνική έδειξε και πάλι χαρακτήρα με την Ψωμά στο σερβίς γύρισε το σετ και με σερί 4-0 έφτασε στο 23-20 και το πήρε με 25-22.

Η Βουλγαρία ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα (0-4) στο 3ο σετ και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 3-7. Σε εκείνο το σημείο η αρχηγός Ανθή Βασιλαντωνάκη πήγε στο σερβίς και άλλαξε άρδην την εικόνα του σετ. Με τρομερά χτυπήματα και 5 άσσους η Εθνική πραγματοποίησε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά 12-7! Η Βουλγαρία μείωσε, αλλά με δύο μπλοκ της Ψωμά η Εθνική πήγε και πάλι στο +5 (16-11) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Με τα σερβίς της Παπαδοπούλου η Εθνική «καθάρισε» το σετ όταν προηγήθηκε 21-13 και πήρε την μεγάλη νίκη με 25-15 και 3-0!

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-15)

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Βασιλαντωνάκη 27 (18/46 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (άσσοι), Φακοπουλίδου 9 (6/19 επ, 3 άσσοι, 29% υπ - 21% άριστες), Ψωμά 12 (8/26 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ - 35% άριστες), Καλαντάτζε 4 (1/7 επ, 3 μπλοκ), Γιαννέλου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ - 47% υπ - 12% άριστες), Ξανθοπούλου, Διάλλα

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ντότσεφ): Ντιμίτροβα Γκ 14 (10/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ - 6& άριστες), Σταντσούλοβα 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Πάσκοβα 5 (5/30 επ), Ρατσκοφκα 1 (1/16 επ, 31% υπ, 6% άριστες), Ντιμίτροβα Ε 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Μαρίνοβα 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ) / Τοντόροβα (λ - 57% υπ - 43% άριστες), Μπαράκοβα 2, Ντιμίτροβα Ρ 1 (1/5 επ, 20% υπ - 10% άριστες), Νίκοβα, Νικόλοβα 1 (1/4 επ), Σαχπάζοβα