Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2014

ΠΟΣΙΓΙΛΝΙΤΣΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

Πρώτη νίκη με «εκτελεστή» Ντιάτσκοφ

Με το δεξί ξεκίνησε τις ευρωπαικές του υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός κόντρα στην Ποσογίλνιτσα, την οποία νίκησε 3-1 με πρωταγωνιστή τον Αντρέι Ντιάτσκοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός το γύρισε παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-14, ενώ σούπερ ανατροπή έγινε και στο 4ο σετ όπου οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω με -4 (12-8) μπήκαν στον αγώνα χάρις τις αλλαγές που έκανε ο Καζάζης με τους Πελεκούδα, Τζελάτι και αργότερα και του Σωτηρίου.

Η Ποσογίλνιτσα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και εν μέρει τα κατάφερε με το καλό σερβίς της, ενώ έδειξε διαβασμένη στην τακτική του σερβίς και του μπλοκ.
Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Ντιάτσκοφ και πολύ και αθόρυβη δουλειά σε σερβίς και υποδοχή ο Κοκκινάκης, ενώ όλοι οι μπλοκέρ του Ολυμπιακού με κορυφαίο τον Γιούρισιτς έκαναν σπουδαία δουλειά.
Με τους Ροκαμόρα, Βάβριντσκι η Ποσογίλνιτσα μπήκε φουριόζα στον αγώνα και πήρε προβάδισμα με 2-3 πόντους μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιιμ άουτ (16-13). Τα σερβίς του Ντιάτσκοφ έφεραν την ισοφάριση 17-17 αλλά και πάλι η Ποσογίλνιτσα χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και με άσσο του Σάτλερ και επίθεση του Ροκαμόρα ξέφυγε 21-19 και τελείωσαν το σετ 25-21 με πόντους του Γκρουτ και του Ροκαμόρα.
Το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ. Ο Καζάζης γύρισε ανάποδα την περιστροφή του με τον Προύσαλη στο «1» απελευθερώνοντας τα κέντρα αλλά και το παιχνίδι του πασαδόρου του Κώστα Προύσαλη που ανέβασε στροφές. Μετά από αρκετές εναλλαγές στο σκορ οι αυστριακοί μετά από δύο συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκαν 16-14 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με το σερβίς του Κοκκινάκη και επιθέσεις των Ντιάτσκοφ, Κλαρκ ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο καλό ξέσπασμα και με σερί 3-0 προηγήθηκε 17-16. Ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο μέχρι και το 23-22 που προηγήθηκε δεν έκανε ούτε ένα λάθος, ενώ με τον Ντιάτσκοφ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ (24-23). Ο Γκρουτ ισοφάρισε αλλά πάλι ο Ντιάτσκοφ έκανε το 25-24, οι υαστριακοί ισοφάρισαν για τελευταία φορά και το εντυπωσιακό μπλοκ του Γιούρισιτς και η εξαιρετική άμυνα του Στεφάνου οδήγησε στην κόντρα επίθεση του Ντιάτσκοφ για το 27-25.
Μετά την ισοφάριση ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα στο γήπεδο, είχε αυτοπεποίθηση στο σερβίς του και περιόρισε τα λάθη απέναντι σε μια καλή ομάδα ικανή να κάνει τη ζημιά σε κάθε αντίπαλο. Στο 14-13 για τον Ολυμπιακό πάλι ο Κοκκινάκης με το σερβίς του έκανε σερί 5-0 για το 19-13 κρίνοντας το 3ο σετ για το 2-1.
Οι αυστριακοί απείλησαν και στο 4ο σετ όταν προηγήθηκαν 8-6 αλλά και με 12-8. Η είσοδος των Πελεκούδα, Τζελάτι άλλαξε άρδην το σκηνικό, δικαίωσε τον Δημήτρη Καζάζη για το κοουτσάρισμα αλλά και τις επιλογές που έγιναν το καλοκαίρι για να υπάρχουν 12 ισάξιοι αθλητές. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 14-14 και σταδιακά πήρε και μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά 2-3 πόντων που την κράτησε μέχρι το 23-20 και παρότι οι αυστριακοί μείωσαν 24-23 ο κορυφαίος της αναμέτρησης Ντιάτσκοφ τελείωσε τον αγώνα 25-23.
Διαιτητές: BLYAERT Geert - VEREECKE Philippe
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 25-27
3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 23-25

Οι πόντοι της Ποσογίλνιτσα προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-21, 25-27, 17-25, 23-25)

ΠΟΣΟΓΙΛΝΙΤΣΑ (Κοτνικ): Ροκαμόρα 20 (19/38 επιθέσεις 1 μπλοκ), Φολφαχρστατερ 7 (3/10 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βάβριντσικ 15 (10/26 επ, 2 άσσους, 3 μπλοκ 73% υπ - 63% άριστες), Σάτλερ 4 (3/4 επ, 1 άσσος),Γκρουτ 6 (4/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ, 60% άριστες), Κοντσίλια 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ) / Κόβατσιτς (λ - 81 % υπ -63% άριστες), Χρούσκα , Πάλγκουτ 1 (1/1 επ), Πούρνικ 2 (2/5 επ, 70% υπ -60% άριστες), Νας 1 (1/2 επ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (7/11 επ, 2μπλοκ), Ντιάτσκοφ 19 (16/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ -45% άριστες), Προύσαλης 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (14/21επ, 39% υπ -22% άριστες), Κλαρκ 10 (8/22 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/7 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ - 67% υπ - 17% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής, Πελεκούδας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτης 1 (άσσος).

Η εξέλιξη πόντο - πόντο: Ποσογίλνιτσα - Ολυμπιακός 1-3

D΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
5/11, 19.00: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-0 (25-19, 25-18, 25-14)
5/11, 20.15: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία)– Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1-3 (25-21, 25-27, 17-25, 23-25)