Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΛΑΜΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ανάλυσέ το…

Στο 1ο σετ ο ασταμάτητος σε σερβίς-επίθεση Γιοβάνοβιτς και το αδιαπέραστο μπλοκ της Κηφισιάς, χάλασαν την υποδοχή και σταμάτησαν τα ατού των φιλοξενούμενων , που με πολλά λάθη και τον Βραζιλιάνο άσο , Ουγκο, λόγω τραυματισμού να μένει στη Λαμία βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-5 και 16-9. Το δυνατό σέρβις του Καββαδά και το καλό μπλοκ των Παπαδόπουλου-Μακ Κίβοήθησε τους Ρουμελιώτες να μειώσουν με ένα σερί 8-3 στο 19-17, αλλά κάπου εκεί τα λάθος σέρβις των φιλοξενούμενων και οι…φωτοβολίδες του Γιοβάνοβιτς διαμόρφωσαν το 25-20, 1-0 υπέρ της Κηφισιάς.
Στο 2ο σετ, το παιχνίδι είχε κόντρα μέχρι και το 8-8, καθώς στη συνέχεια ο επιθετικός οίστρος των Γιοβάνοβιτς-Ρουμελιωτάκη και η καλή άμυνα των γηπεδούχων, άνοιξνα τη διαφορά στο 17-9 και 23-15 για να ζευγαρώσει έτσι η Κηφισιά τα κερδισμένα της σετ με δυο… σπεσιαλιτέ πόντους του Σουλτανόπουλου.
Το 3ο σετ ήταν όλα τα λεφτά! Η Λαμία, υπό την καθοδήγηση πλέον του Βλαχόπουλου, αντί του Αμερικανού πασαδόρου Μακίμπιν, αισθητά βελτιωμένη σε μπλοκ και επίθεση να προηγείται με 4-1 και 8-4. Το προβάδισμα όμως μάλλον αποδιοργάνωσε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι καθηλώθηκαν από τα λάθη τους και το μπλοκ των αντιπάλων, που με ένα σερί 4-1 έφτασαν τη διαφορά στον πόντο, 9-8. Από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο πόντο μέχρι το 18-18 και 24-24, όμως μετά από εκατέρωθεν μπαράζ λαθών και φοβερό σπασπένς, οι επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς έγειραν τελικά την πλάστιγγα της νίκης 3-0 με 35-33 για την Κηφισιά.

Το… «κλειδί»

Ο αρχηγός της Κηφισιάς, Δημήτρης Νικολάκης χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά φέτος σε όλο το ματς και έδειξε πως σιγά σιγά αρχίζει να «βρίσκεται» και πάλι με τους συμπαίκτες του, δίνοντας ρυθμό και ταχύτητα στο παιχνίδι της Κηφισιάς.
Και ο νεαρός Βλαχόπουλος όμως, που αντικατέστησε τον Αμερικανό πασαδόρο ΜακΚίμπιν έδειξε κάποια καλά στοιχεία και βοήθησε την ομάδα της Λαμίας, να αντιδράσει και να πιέσει της περσινή ομάδα έκπληξη στο σετ, που οι Ρουμελιώτες κοίταξαν στα μάτια τους γηπεδούχους και απείλησαν με απώλεια σετ.

Τάδε έφη…

O αρχηγός της Κηφισιάς, Δημήτρης Νικολάκης, αφού ευχαρίστησε τους ανθρώπους της Κηφισιάς για την υπομονή και κατανόηση που έδειξαν στο διάστημα  της απουσίας του από την ομάδα, μετά το παρθενικό φετινό του ματς ως βασικός παραδέχθηκε πως όταν κερδίζεις με 2-0 εύκολα, λογικό είναι κάποια στιγμή να χαλαρώνεις. Ετσι και εμείς, απέναντι σε μία σκληροτράχηλη και μαχητική ομάδα όπως η Λαμία, λίγο έλειψε να το πληρώσουμε, αλλά τελικά πήραμε το μάθημα μας".
Ο τεχνικός της Λαμίας, Γιάννης Μέλκας, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η ομάδα του, αλλά και την απουσία του Γκιμαράες, δεν ήταν ικανοποιημένος από την απώλεια του γ' σετ καθώς όπως τόνισε δεν είναι η πρώτη φορά που παίζουμε ένα σετ μέχρι το τέλος στην κόντρα και δεν καταφέρνουμε να το κερδίσουμε". Στη συνέχεια εξήρε την εμφάνιση του νεαρού πασαδόρου Κώστα Βλαχόπουλου, για τον οποίο όπως τόνισε "θα πρέπει να συνεχίσει να δουλεύει και να αρπάξει από τα μαλλιά κάθε ευκαιρία που του δίνεται".