Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

O Aμερικανός Κάρσον Κλαρκ επιχειρεί επίθεση μπροστά από το πειθαρχημένο μπλοκ των Λεόν, Κομπζάρ, Γκούτσαλιουκ
Ακόμα και μια καλή εμφάνιση δεν ήταν αρκετή για να κάνουν τον Ολυμπιακό ανταγωνιστικό κόντρα στο μεγάλο φαβορί του D ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ρωσική Ζενίτ Καζάν έδειξε την ανωτερότητας της και τη θηριώδη δύναμη της σε σερβίς και επίθεση και πήρε τη νίκη με 3-0 σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής που έγινε στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Περίπου 1.000 φίλοι του Ολυμπιακού και του βόλεϊ απόλαυσαν υψηλού επιπεδου βόλεϊ και στο φινάλε ανταπέδωσαν ένα θερμό χειροκρότημα για νικητές και ηττημένους. Ο Ολυμπιακός παρά την ήττα του έκανε εξαιρετική εμφάνιση και πολλές φορές έφτασε στα όρια του απέναντι στη δύναμη των θρυλικών Λεόν, Σιβοζέλεζ και Μιχαήλοφ.

Ο Ολυμπιακός προετοιμάζεται πλέον για την αναμετρηση με την γερμανική Φριντρισχάφεν που είναι καθοριστική για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στον D όμιλο που οδηγεί στην επόμενη φάση.
H Kαζάν άγγιξε το τέλειο στην επίθεση με 68% αποτελεσματικότητα και είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Λεόν, Σιβοζέλεζ, Μιχαήλοφ.

O Ολυμπιακός έχασε μέσα από τα χέρια του το 1ο σετ που ήταν και καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, αλλά ο Γιούρισιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 28-26.
Οι «ερυθρόλευκοι» από τη αρχή κατάφεραν να κοντρολάρουν τα «φαρμακερά» σερβίς των ρώσων και να κρατηθούν κοντά στο σκορ μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε τη Καζάν μπροστά με 16-14 ύστερα από επίθεση του Λεόν.
Ο Κοκκινάκης πήρε μπλοκ άουτ μειώνοντας σε 16-15 και στη συνέχεια πήρε άσσο (16-16) και με νέο καλό σερβίς χάλασε την υποδοχή των ρώσων δίνοντας προβάδισμα με τον Ντιάτσκοφ 17-16. Οι εξέδρες του Ρέντη «ζεστάθηκαν» από τους περίπου 1.000 οπαδούς του Ολυμπιακού και παρότι ο Μιχαήλοφ εφερε το ματς στα ίσια (18-18) ο Ντιάτσκοφ με πλασέ και στη συνέχεια με δικό του άσσο έβαλε τον Ολυμπιακό στο +2 (20-18). Η Ζενίτ απάντησε με το σέρβις του Μιχαήλοφ που μετά από διαδοχικά «ερυθρόλευκα» λάθη στην υποδοχή έφερε σερί 3-0 και «προσπέρασμα» 22-21. Αν και η Ζενίτ έφτασε στο 24-22 με επίθεση του Σιβοζέλεζ, ο πρώτος χρόνος του Γιούρισιτς και το ατομικό μπλοκ του Κάρσον Κλαρκ πάνω στον Απαλίκοφ έφερε την ισοφάριση (24-24). Ο Σιβοζέλεζ έβαλε και πάλι τη Καζάν μπροστά, αλλά ο Απαλίκοφ έχασε το σερβίς (25-25) και στην επόμενη φάση ο Μιχαήλοφ κάρφωσε άουτ φοβούμενος το μπλοκ του Ολυμπιακού που προηγήθηκε 26-25. Εκεί έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει το σετ όταν ο Γιούρισιτς σηκώθηκε μόνος του σε θέση... πέναλτι μετά από κακή υποδοχή του Λεόν αλλά το χέρι του μαζί με τη μπάλα «κατέβασε» και το φιλέ κι αντί να κάνει εύκολα το 27-25 οι Ρώσοι ισοφάρισαν ανέλπιστα 26-26. Ο Σιβοζέλεζ με επίθεση και ο Μιχαήλοφ με άσσο εκμεταλεύτηκαν την απογοήτευση των παικτών του Ολυμπιακού τελείωσαν το σετ 28-26.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να είναι ανταγωνιστικός και στο 2ο σετ αλλά άντεξε την πίεση των Ρώσων μέχρι το 11-11. Ηταν η στιγμή που ο Σιβοζέλεζ πήγε στο σερβίς και άρχισε να «πυροβολεί» κάνοντας σερί 5-0. Η Καζάν ξέφυγε στο σκορ και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.
Σε μία προσπάθεια να φρεσκάρει την ομάδα του ο Καζάζης έκανε αλλαγές στο 3ο σετ με την είσοδο των Μαρούλη, Τακουρίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά και με σερί 3-0 από μπλοκ του Ντιάτσκοφ και επίθεση του Κλαρκ ξέφυγαν 6-4. Οι ρώσοι ισοφάρισαν 8-8 αλλά άσσος και σερβίς του Πελεκούδα έκαναν νέο σερί 3-0. Εκεί, όμως, τελείωσε και ο αγώνας καθώς μετά από διαδοχικά λάθη των παικτών του Ολυμπιακού η Ζενίτ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 17-16. Ακολούθησε καταιγισμός καλών σερβίς από Μιχαήλοφ και η Ζενίτ με νέο σερί 5-0 ξέφυγε 23-18 και εκεί τελείωσε τον αγώνα.
Διαιτητές: Σάντι (Ιταλία), Μίτεβ (Βουλγαρία)
Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 26-28
2ο σετ: 7-8, 11-16, 15-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 18-21, 20-25
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Ζενίτ Καζάν προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 0-3 (26-28, 19-25, 20-25)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 14 (11/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ - 30% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 29% άριστες), Κλαρκ 9 (6/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (2/4 επ) / Στεφάνου (λ, 53% υπ - 35% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζελάτι
ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ (Αλένκο): Απαλίκοφ 11 (9/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιβοσέλεζ 7 (5/12 επ, 2 άσσοι, 60% υπ - 40% άριστες), Λέον Βενέρο 16 (15/20 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 32% άριστες), Κόμπζαρ, Γκούτσαλιουκ 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Μικχαΐλοφ 17 (11/18 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 74% υπ - 58% άριστες).
sentragoal.gr

2η αγωνιστική
19/11: Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 0-3 (26-28, 19-25, 20-25)
19/11: Φριντρισχάφεν (Γερμανία) - Ποσογίλνιτσα (Αυστρία)  2-3 (25-23, 25-17, 24-26, 24-26, 13-25)

1. ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ (06-00) 06
2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (03-04) 03
3. ΠΟΣΟΓΙΛΝΙΤΣΑ (04-05) 02
4. ΦΡΙΝΤΡΙΣΧΑΦΕΝ (02-06) 01