Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014

H 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον ΠΑΟΚ, αλλά ανεβάζοντας στροφές στη συνέχεια κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 3-2 διατηρώντας το αήττητο του.

Σπουδαία νίκη με την οποία διατήρησε το αήττητο σερί του, πέτυχε ο Ολυμπιακός το Σάββατο (22/11) επί του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 3-2 σετ, για την 5η αγωνιστική της Volleyleague, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο 1ο σετ και με αιχμή του δόρατος τους Σαφράνοβιτς και Γκόμες πήρε κατευθείαν διαφορά, την οποία ο Ολυμπιακός, απλώς, σε κάποια στιγμή το μόνο που κατάφερε ήταν να ροκανίσει, εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη των παικτών του Δικεφάλου. Κατά τα άλλα ο ΠΑΟΚ πλην του 13-11 δεν ανησύχησε ιδιαίτερα σε άλλο σημείο του 1ου σετ, το οποίο και κέρδισε με 25-20.
Το δεύτερο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να είναι πρωταγωνιστής. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 1-5 και 6-10, αλλά ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το μπλοκ του και βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 10-10. Από εκεί και έπειτα το σετ πήγε πόντο πόντο, μέχρι το 22-21. Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο με την ώθηση και του κόσμου του που έκανε αισθητή την παρουσία του στο PAOK Sports Arena πάτησε γκάζι και “καθάρισε” το σετ με 25-21.
Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 12-12. Σε εκείνο το σημείο δύο λάθη του ΠΑΟΚ σε επιθέσεις από το κέντρο έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 12-16. Οι γηπεδούχοι, πάντως, αντέδρασαν και με κορυφαίο τον Σαφράνοβιτς που βοηθούσε τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση, μείωσε σε 21-22. Μία σωστή επίθεση και ένας άσος, όμως, του Τακουρίδη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, που κέρδισε, τελικά, το σετ με 22-25 και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε “υπνωτισμένος” στο 4ο σετ, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί 5-8 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 11-16. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-16, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 13-19. Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς του Εφραιμίδη μείωσε σε 18-20, αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια παρουσιάστηκε ψύχραιμος και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με το τελικό 21-25.
Στο τελευταίο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε, αρχικά, το προβάδισμα με 5-3, ο Ολυμπιακός, όμως, ισοφάρισε σε 6-6 και λίγο αργότερα προηγήθηκε με 7-8. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν το σετ και μαζί το ντέρμπι, γράφοντας σε πρώτη φάση το 10-12 και έπειτα το τελικό 13-15.
ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-3
Τα σετ: 25-20, 25-21, 22-25, 21-25, 13-15
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Μουρ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Γκόμες 25 (22/45 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 13 (12/31 επ., 1 άσος, 58% υπ, 26% αρ.), Σαφράνοβιτς 23 (20/33 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος, 65% υπ., 46% αρ.), λ. Γκαράς (60% υποδ., 33% αρ.) /  Ντίνας, Σαμπανάι, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.
Ολυμπιακός (Καζάζης): Γιούρισιτς 15 (13/20 επ., 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (15/30 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ, 50% υποδ., 29% αρ.), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (12/32 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 80% υποδ., 51% αρ.), Κλαρκ 11 (10/24 επιθ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (10/14 επιθ., 1 μπλοκ, 1 άσος), λ. Στεφάνου (71% υποδ., 71% αρ.) / Σωτηρίου, Σμαραγδής, Τζελάτι 7 ( 5/15 επιθ., 1 μπλοκ, 1 άσος)

Ξανά στην κορυφή ο Εθνικός

Τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη επί της ΑΕΚ σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιστρέφοντας πανηγυρικά στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ. Η ομάδα του Έβρου ήταν καταιγιστική και με τη βοήθεια του κόσμου της που γέμισε το «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» έφτασε στη νίκη σε 65 λεπτά.
Με 12 άσσους και 12 μπλοκ οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη μετέτρεψαν το ντέρμπι σε παράσταση σε ένα ρόλο. Η ΑΕΚ γνώρισε από τις πιο βαριές ήττες της στο πρωτάθλημα πικραίνοντας τους οπαδούς της που βρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ ο τιμ μάνατζερ της ομάδας Ζαχαρίας Καμαρίκος προανήγγειλε εξελίξεις από την προσεχή Δευτέρα αφήνοντας να εννοηθεί πως υπάρχει επενδυτής για το τμήμα χωρίς όμως να αποκλείει τις διαγραφόμενες περικοπές.
Ο Εθνικός έκανε επίδειξη ισχύος στο 1ο σετ κι αυτό φαίνεται από το 25-09. Η «Ενωση» προσπάθησε να αντισταθεί στα επόμενα σετ και ειδικά στο 3ο όπου μάλιστα προηγήθηκε με 8-7 αλλά απο εκεί και πέρα τα σερβίς του Δαλακούρα έφεραν σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 12-8. Αργότερα ήταν η σειρά του Τσουκ και του Άντριτς να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο 18-11 και 23-13 και μέσα σε πανηγυρικό κλίμα ο Εθνικός πήρε τη νίκη που τον έφερε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας ισόβαθμο με τον Ολυμπιακό αλλά οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλεονέκτημα επειδή νίκησε τον μεταξύ τους αγώνα 3-2 σετ.
Τα σετ: 3-0 (25-09, 25-13, 25-14)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσουκ 13 (8/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 88% υπ - 63% άριστες), Αν. Δαλακούρας 9 (5/8 επ, 4 άσσοι, 56% υπ - 33% άριστες), Άντριτς 19 (13/20 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ - 38% άριστες), Κ. Δαλακούρας, Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Κασαμπαλής.
ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 1 (1/2 επ, 25% υπ - 0% άριστες), Κατσανεβάκης 1 (1/5 επ), Ραντούνοβιτς 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ - 37% άριστες), Παγιάν 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 5 (5/11 επ), Κρνιτς / Γκούζντα (λ, 71% υπ - 52% άριστες), Οικονόμου 1 (1/9 επ, 47% υπ - 37% άριστες), Ίλιτς, Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης, Ανδρεάδης.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 25-22
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 16 (12/39 επιθ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επιθ., 2 μπλοκ), Κουκ 10 (8/13 επιθ., 2 μπλοκ, 55% υποδ., 45% αρ.), Πρωτοψάλτης 7 (6/25 επιθ., 1 άσος, 71% υποδ., 50% αρ.), Χόι 10 (8/11 επιθ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/11 επιθ., 4 μπλοκ), λ/ Πολυχρονιάδης (86% υποδ., 52% αρ.) / Αριστόπουλος, Σαμαντάς, Λουκάς
Φοίνικας Σύρου (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 4 (3/10 επιθ., 1 μπλοκ), Μουρούτης 6 (6 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (1/2 επιθ., 3 μπλοκ), Ντόκιτς 17 (14/33 επιθ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 4 (4/16 επιθ, 68% υποδ, 37% αρ.), Π. Παπαδόπουλος 8 (6/19 επιθ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 36% υποδ., 20% αρ.), λ. Εφραιμίδης (61% υποδ., 28% αρ) / Ρούσσης, Χ. Παπαδόπουλος

Έσπασε το ρόδι ο Άρης

Την πρώτη του επιτυχία στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης στη ΜΕΝΤ νικώντας την ομάδα της Τούμπας με 3-0 σετ. Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση μετά από δύσκολη εβδομάδα κατάφερε να βρει δυνάμεις και να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς «πιάνοντας» τη ΜΕΝΤ στη βαθμολογία μετά την 5η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ.
Στα πρώτα δύο σετ ο Άρης είχε επιβάλει πλήρωσε το ρυθμό του και σε ελάχιστα σημεία ένιωσε πίεση από τους γηπεδούχους κάνοντας εύκολα το 2-0. Στο τρίτο σετ η ΜΕΝΤ προσπάθησε να ξαναμπει στο παιχνίδι, ήταν μπροστά με τρεις πόντους (16-13) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά και πάλι οι κιτρινόμαυροι βρήκαν τις λύσεις και πήραν το παιχνίδι με κορυφαίο τον Στίγγα.
Τα σετ: 0-3 (22-25, 19-25, 22-25)
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 12 (12/22 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (10/18 επ, 67% υπ - 67% άριστες), Χατζηηλιάδης 9 (9/24 επ, 100% υπ - 100% άριστες), Μπίσετ 11 (7/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πάρις 2 (2/4 επ), Αντιφάκος 2 (2/4 επ) / Αντωνιάδης (λ, 68% υπ - 52% άριστες), Κνάπεκ (λ, 86% υπ - 71% άριστες), Παπαϊακώβου 2 (2/4 επ), Χρυσάφης 2 (2/4 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Μάντζιος 1 (1/1 επ, 45% υπ - 36% άριστες)
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 13 (12/20 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ - 73% άριστες), Ντόκερτι 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 12 (7/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ - 65%), Πιπέργιας, Χατζηπαραδείσης