Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΑΦΕΝ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE

Χάνεται η πρόκριση

Οι ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ είναι πλέον πολύ λίγες, καθώς οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 3-0 από την Φριντρισχάφεν στο κλειστό του Ρέντη. Πλέον οι Γερμανοί έχουν… αποκτήσει διαφορά 4 πόντων και μόνο με θαύμα θα χάσουν την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να διεκδικήσει ένα από τα 4 εισιτήρια συμμετοχής στα προημιτελικά του CEV Cup, όπως είχε γίνει την περσινή περίοδο.

Πολύ καλή εμφάνιση για την Φρίντριχσαφεν ο διαγώνιος Άντριαν Γοντάριου ο οποίος πέτυχε σχεδόν όσους πόντους έχει ένα σετ (24), ενώ και ο πρώην «ερυθρόλευκος» Σίμον Τίσερ έδωσε ρεσιτάλ, με την επίθεση των Γερμανών να φτάνει στο 58%, έναντι 29% του Ολυμπιακού. Εκτός αγώνα ήταν αντιθέτως ο Αντρέι Ντιάτσκοφ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 4 πόντους, με 4 στις 15.
Ο Ολυμπιακός παρότι ξεκίνησε καλά, με προβάδισμα 6-4 από τα σερβίς του Κλαρκ, στη συνέχεια δε μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του διότι το σερβις των Γερμανών δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του. Ο Κοντράριου με σερί 3-0 έβαλε μπροστά με 12-9 τη γερμανική ομάδα η οποία κρατησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος (25-22).Ενδιάμεσα ο Ολυμιακός πλησίασε στο 21-20 όταν ο Τακουρίδης σταμάτησε με μπλοκ τον Σιμόν Τίσερ. Μετά από χαμένα σερβίς εκατέρωθεν το σκορ έφτασε στο 23-22 αλλά με δύο πόντους του Βαν Γκάρντερεν τελείωσε το σετ.

Με καλύτερη ψυχολογία, πίεση στο σερβις και αποτελεσματικό μπλοκ η Φριντρισχάφεν μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ έναντι του Ολυμπιακού που δεν βρήκε ρυθμό και από την αρχή ακολουθούσε στο σκορ. Η Φριντρισχάφεν ξέφυγε πάλι 12-9 και 15-11 και 18-15. Τα σερβίς του Κοκκινάκη έφεραν σερί 3-0 για το 18-18 αλλά ο ακραίος του Ολυμπιακού έχασε το σερβίς και η γερμανική ομάδα προηγήθηκε πάλι 19-18. Μετά από λάθος συνενόηση Στεφάνου - Κοκκινάκη η Φριντρισχάφεν έκανε το 21-19, ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Κλαρκ 24-23 και το σετ τελείωσε πάλι ο Βαν Γκάρντερεν 25-23.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με βασικούς τους Χριστοφιδέλη, Πελεκούδα αντί των Κοκκινάκη, Γιούρισιτς αντίστοιχα. Με τον "αέρα" του 2-0 σετ η Φριντρισχάφεν έπαιξε ακόμα καλύτερα σε σερβίς και μπλοκ και με προβάδισμα 6-1 ουσιαστικά πήρε τον απολυτο έλεγχο του αγώνα καθώς μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά (10-4, 19-12, 22-16) και ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς του Πελεκούδα.

Διαιτητές: Μίκλοσιτς, Τοντόροβ