Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου 2014

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΣΕΛΒΕΡ ΤΑΛΙΝ 3-0 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΙΣ 16 ΤΟΥ CHALLENGE CUP

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στους «16»!!
Συνεχίζει το ταξίδι στο όνειρο ο Εθνικός καθώς πριν από λίγο έκανε το 3-0 στον δεύτερο αγώνα επί της Εσθονική Σελβέρ Ταλίν και πήρε την πρόκριση στους "16".
Ο ΕΘΝΙΚΟΣ πήρε ακόμα μια νίκη, είχε προηγηθεί νίκη με 0-3 μέσα στην Εσθονία και θα περιμένει αύριο να δει τον αντίπαλό του.
Με κορυφαίο τον Λέο Άντριτς που σημείωσε 15 πόντους (4 μπλοκ) η ομάδα του Μουστακίδη μπήκε χωρίς άγχος στον αγώνα. Στο πρώτο σετ ο Εθνικός ήταν πάρα πολύ καλός στην επίθεση και πιέζοντας στο σερβίς  μπόρεσε να ξεφύγει μετά το 18-16 καθώς η Σελβέρ πίεζε πάρα πολύ από το 5-4 κι έπειτα. Αλλά το άγχος και η αναποτελεσματικότητα στην επίθεση των Εσθονών δε τους επέτρεψαν να πάρουν το σετ.
Στο δεύτερο σετ παρόλο που ο Εθνικός αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή συνέχισε να έχει σταθερά καλή επίθεση και αδιαπέραστο μπλοκ. Μπορεί οι Εσθονοί να βελτιώθηκαν επιθετικά  αλλά δε μπόρεσαν  να κοντράρουν παρά στο τέλος του σετ ισοφαρίζοντας μάλιστα στο 22-22 αλλά ο Άντριτς έδωσε στον Εθνικό 2 πόντους και τη μεγάλη πρόκριση με 25-23.
Στο τρίτο σετ μετά τους πανηγυρισμούς ο Εθνικός μπήκε κάπως χαλαρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά σιγά-σιγά επανήλθε. Νίκησε κατά κράτος την Ταλίν στο μπλοκ, είχε πάρα πολύ καλή επίθεση ενώ βελτιώθηκε και στην υποδοχή με αποτέλεσμα να πλησιάσει και να ισοφαρίσει στο 16-16 και να καταφέρει να ξεφύγει μετά το 19-18 μετά από 2 συνεχόμενα μπλοκ από Άντριτς και Κιόση, με ακόμα ένα μπλοκ του Μίχαλιε στο 23-19, άσο του Κιόση στο 24-19 και με λάθος των Εσθονών στο 25-20 ήρθε η νίκη.
 Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-20
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 32% άριστες), Κιόσης 9 (4/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 8 (7/13επ, 1 άσσος, 17% υπ - 0% άριστες), Άντριτς 15 (9/19 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ - 75% άριστες), Κοντοστάθης (λ, 50% υπ - 25% άριστες), Κ. Δαλακούρας 3 (2/8 επ, 1 άσσος, 25% υπ - 25% άριστες), Δημητριάδης 2 (2/3 επ, 67% υπ - 50% άριστες), Κασαμπαλής

ΣΕΛΒΕΡ ΤΑΛΙΝ (Βασίλιεβ): Ράνναρ 9 (4/8 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λοσνίκοφ 7 (7/17 επ, 73% υπ - 55% άριστες), Ρόσενμπλατ 2 (1/5 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ - 40% άριστες), Τομπάλ 2 (2/3 επ), Γουίλιαμς 14 (13/31 επ, 1 άσσος), Γιαγκλ 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ - 46% άριστες) / Βάχτερ (λ, 58% υπ - 48% άριστες), Κίβισιλντ 1 (1/4 επ), Όραβ 6 (4/8 επ, 2 άσσοι), Άλικ 1 (1/6 επ, 30% υπ - 30% άριστες), Σαρτάκοβ.