Τετάρτη 14 Ιανουαρίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ποδαρικό με νίκη για τον Ολυμπιακό επί της ΑΕΚ
Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στον αγώνα εξ αναβολής αγώνα 10ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών με 3-0 επί της ΑΕΚ με την ΑΕΚ να έχει παράπονα από διαιτητικά σφυρίγματα στο τέλος του τρίτου σετ.
Η ΑΕΚ κατέβηκε με προβλήματα στο Ρέντη, την Πατέλη με ίωση και τις Λαγουδάκη – Νικούλη τραυματισμένες και αναγκαστικά τη μικρή Τοντάη σε ρόλο βασικής.
Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στην αρχή λόγω ίσως της αποχής πολλών ημερών αλλά στη συνέχεια βρήκε τον εαυτό του. Η ΑΕΚ παρουσίασε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο και τρίτο σετ και λίγο έλειψε μάλιστα να κάνει το 2-1, ωστόσο στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πάρα πολύ καλός και πήρε εύκολα το σετ.
Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 1-3, αλλά η Μποσκάτσι έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό 10-8. Με πίεση στο φιλέ οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τη διαφορά αν και η ΑΕΚ είχε πολύ καλό μπλοκ με και εμπόδιζε τον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά. Μετά το 17-16 η ΑΕΚ «πάγωσε» κι ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 και πέρασε μπροστά με την ΑΕΚ να μη μπορεί να φτάσει ξανά και να κάνει το 25-20.
Το δεύτερο σετ ήταν πάρα πολύ εύκολο για τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός μπήκε γρήγορα μπροστά με 4-0. Μπoσκάτσι και Χριστοδούλου έφεραν τη διαφορά 14-6, 16-7 για να έρθει η Κωνσταντινίδου που έκανε πολύ καλή εμφάνιση να κάνει το 17-7 και 22-10 για να πάρει το σετ ο Ολυμπιακός 25-11 μετά από λάθος της Γιακουμή.
Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με πρωταγωνίστρια την Κωνσταντινίδου, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά ως το 14-13 στη συνέχεια η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και ξέφυγε 19-23. Η ΑΕΚ φαινόταν ικανή να πάρει το σετ αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, μείωσε στο σκορ, στο 21-23 διαμαρτυρήθηκε η ΑΕΚ για λάθος σφύριγμα, ισοφάρισε 24-24 πάλι με την ΑΕΚ να φωνάζει για επίθεση άουτ της Βέσοβιτς που δόθηκε μέσα από το διαιτητή, ακολούθησε λάθος της Κατσαντώνη, επίθεση της ίδιας 25-25, λάθος σερβίς της Ρίζου, και μπλοκ της Γιώτα στην Κατσαντώνη για το 27-25.
Τα σετ: 25-20, 25-11, 27-25

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 10 (8/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 7 μπλοκ), Βέσοβιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Μπραμπόροβα 9 (8/26 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μποσκάτσι 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Βλαχάκη, Κοκκινάκη, Τέζα
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Ιβάνοβα 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 50% άριστες), Γιακουμή 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 11 (11/29 επ.), Αργυροπούλου 10 (6/16 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 41% άριστες), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη, Ρίζου.