Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2015

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ήττα και για τις Κορασίδες, λύγισαν στο τάι μπρέικ (photos)

Ούτε η Εθνική Κορασίδων κατάφερε να νικήσει στην πρεμιέρα των προκριματικών. Η γαλανόλευκη ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-2 απέναντι στην Ολλανδία και ξεκίνησε με ήττα την προσπάθεια της για πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Μεγάλη διαφορά στο μπλοκ στις δύο ομάδες, με την Ολλανδία να τελειώνει με 16 έναντι 6 του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Αυριανός αντίπαλος μας η Αυστρία στις 17.30.

Στο πρώτο σετ και μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (3-8, 12-16) η Εθνική ήταν καλύτερη ωστόσο όταν άρχισαν τα προβλήματα στην υποδοχή, το ματς έγινε ντέρμπι με την Ολλανδία να προσπερνά 21-20, αλλά την ελληνική ομάδα να επικρατεί με 30-28.

Στα επόμενα δύο σετ όμως η Ολλανδία κυριάρχησε πλήρως κρατώντας την Ελλάδα στο 21% στην επίθεση και έχοντας 11 μπλοκ, για να αντιδράσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δ’ σετ όπου παρά τα 7 λάθη στην επίθεση είχε 45% και έτσι ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ έγινε μάχη μέχρι το 10-10, όμως στην τελική ευθεία και πάλι η Ολλανδία εκμεταλλεύτηκε τα δικά μας λάθη και έφτασε στη νίκη.

«Δυστυχώς δεν πήγαμε καθόλου καλά στην υποδοχή μας και χάλασε το παιχνίδι μας. Κάπου προσπαθήσαμε να το ισορροπήσουμε στο 4ο σετ αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρουμε τη νίκη στο τάι μπρέικ», δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κυριάκος Καμπερίδης και συμπλήρωσε για την συνέχεια: «Αν είμαστε ήρεμοι και συγκεντρωμένοι θα κερδίσουμε τα άλλα δύο παιχνίδια και θα πάρουμε την πρόκριση».
*Οι πόντοι της Ολλανδίας προήλθαν από 13 άσσους, 60 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 11 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (28-30, 25-16, 25-12, 22-25, 15-10)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Βαν Χίντουμ): Χαρ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βολτ 24 (17/35 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ - 13% άριστες), Βέσσελς 12 (6/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Νταλντεροπ 21 (20/64 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 20% άριστες), Τίμερμαν 14 (8/22 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντόνκερ 15 (9/13 επ, 6 μπλοκ) / Ρέσινκ (λ, 38% υπ - 29% άριστες)

ΕΛΛΑΔΑ (Καμπερίδης): Παπάζογλου 16 (12/49 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ - 25% άριστες), Βλάχου 5 (3/8 επ, 2 άσσοι), Φακοπουλίδου 20 (16/51 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ - 16% άριστες), Πίττα 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντιάλλα 6 (6/17 επ), Καστάνου 4 (3/25 επ, 1 άσσος) / Ξανθοπούλου (λ, 44% υπ - 22% άριστες), Αλεξάκου 4 (4/7 επ), Καρακάση, Καραφουλίδου 8 (5/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ)