Σάββατο 7 Μαρτίου 2015

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Μάκης ΚΑΠΕΤΑΝΙΔΗΣ (ΗΡΑΚΛΗΣ)
Ο Ηρακλής εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων, το φάιναλ φορ του οποίου διεξάγεται Καρπενήσι, καθώς στον ημιτελικό επικράτησε με 3-0 της ΕΑ Πατρών.
Οι νεαροί κυανόλευκοι του Χρήστου Πάτρα στο πρώτο σετ μετά το αρχικό 8-6, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +9 (15-6) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Αχαιών φτάνοντας εύκολα στο 1-0.

Στο β’ σετ η ΕΑΠ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα μετατρέποντας το 2-2 σε 9-2 υπέρ της και μέχρι το 8-13 είχε τον έλεγχο του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Γηραιός με όπλο το σερβίς του άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά ισοφαρίζοντας 17-17. Η ΕΑΠ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 21-22, ωστόσο εκεί συνεχόμενα λάθη επέτρεψαν στον Ηρακλή να επικρατήσει με 25-22, ενώ στο τρίτο σετ οι κυανόλευκοι ξέφυγαν από νωρίς και έφτασαν στη νίκη.

Τα σετ: 25-14, 25-22, 25-19
Ηρακλής (Πάτρας): Μούχλιας, Καπετανίδης, Κολτσιάκης, Τζιουμάκας, Κουκουμάκας, Ηλίας, Τσιράκης –λ / Φωτιάδης, Μπούτος, Μπουράκης, Τσατσούλας
ΕΑ Πατρών (Γεράνιος): Γεωργιόπουλος, Κάββουρας, Δρακόπουλος, Τσαρκατόγλου, Κανελλόπουλος, Γιαννούτσος Καραγέωργος –λ / Ασημακόπουλος –λ, Μακρυγιάννης, Καραμπελέσης, Δρίβας, Λάτσης.

Ο Μίλωνας είναι ο δεύτερος φιναλίστ του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων, το φάιναλ φορ του οποίου διεξάγεται στο Καρπενήσι, καθώς επικράτησε με 3-1 της Νίκης Αιγινίου κι αύριο το μεσημέρι (16.00) θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ηρακλή.
Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν μία πραγματική μάχη με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται με 18-9 στο α’ σετ, αλλά η Νίκη μείωσε σε 23-22 όμως έχασε το σετ με δύο άουτ επιθέσεις για να επανέλθει όμως στο δεύτερο το οποίο κατέκτησε με 26-24 ωστόσο έχασε με διάστρεμμα τον Πελοπίδα.

Έτσι ο Μίλωνας εκμεταλλεύτηκε αυτήν την απώλεια και προηγήθηκε με 19-14 στο γ’ σετ για να φτάσει και πάλι η Νίκη στον πόντο (21-20), αλλά και πάλι με δικά της λάθη το σκορ έγινε 25-20.

Στο δ’ σετ είχαμε μάχη στο φινάλε με τον Μίλωνα να προηγείται 22-20 και να ακολουθεί η φάση του αγώνα με απίστευτες άμυνες κι από τις δύο ομάδες, όμως ο πόντος πήγε στον Μίλωνα που πήρε τελικά το σετ και την πρόκριση με 25-21.

Τα σετ: 25-22, 24-26, 25-20, 25-21
ΑΟΝΣ Μίλων (Γεωργούντζος): Αθανασόπουλος, Καρατζάς, Περγάμαλης, Σπυριούνης, Τουρνάκης, Παπασταματάτος Ν., Παπασταματάτος Γ. –λ / Ανδρεόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλίππου, Κοτοματάς, Κωνσταντακόπουλος
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπάζογλου, Κιοσές Αλ., Ιωαννίδης Γ., Παπαλεξίου, Βουλκίδης, Πελοπίδας, Ματσκίδης –λ / Βλασιάδης –λ, Ιωαννίδης Α., Κουπατσιάρης, Κουτσιόλας