Κυριακή 8 Μαρτίου 2015

O MΙΛΩΝΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ο Μίλωνας για πρώτη φορά πρωταθλητής εφήβων (η χρυσή βίβλος)

O τελικός του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων που έγινε στο Καρπενήσι έσπασε καρδιές με τον ΑΟΝΣ Μίλων να κατακτά τον τίτλο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε 2-0 σετ, ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε 2-2 σετ, αλλά ο Μίλων ήταν αυτός που αναδείχθηκε πρωταθλητής Εφήβων για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 3-2 του Ηρακλή στο Καρπενήσι μετά από μια σπουδαία μάχη που διαφήμισε το βόλεϊ και μεταδόθηκε σε Live Streaming. Αυτός είναι ο τέταρτος Πανελλήνιος τίτλος του Μίλωνα μετά τα δύο πρωτάθηματα ανδρών το 1962 και το 1964 και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων του 2014.
 Τα σετ: 2-3 (25-27, 26-28, 25-22, 25-20, 14-16) ΗΡΑΚΛΗΣ (Πάτρας): Μούχλιας, Καπετανίδης, Κολτσιάκης, Τζιουμάκας, Κουκουμάκας, Ηλίας/ Τσιράκης –λ, Φωτιάδης, Μπούτος, Μπουράκης, Τσατσούλας ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Γεωργούντζος): Αθανασόπουλος, Καρατζάς, Περγάμαλης, Σπυριούνης, Τουρνάκης, Παπασταματάτος Ν/ Παπασταματάτος Γ. –λ,Ανδρεόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλίππου, Κοτοματάς, Κωνσταντακόπουλος

Το πανόραμα του Final 4
Σάββατο 7/3
16.00, ΓΣ Ηρακλής – ΕΑ Πατρών 3-0 (25-14, 25-22, 25-19)
18.00, ΑΟΝΣ Μίλων – Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-22, 24-26, 25-20, 25-21)
Κυριακή 8/3
14.00, Αγώνας για θέσεις 3-4, ΕΑ Πατρών – Νίκη Αιγινίου 1-3 (19-25, 24-26, 25-19, 20-25)
16.00, Τελικός, ΓΣ Ηρακλής – ΑΟΝΣ Μίλων 2-3 (25-27, 26-28, 25-22, 25-20, 14-16)
2015 (Καρπενήσι): ΑΟΝΣ Μίλων

Στην πρώτη της εμπειρία σε επίπεδο Final 4 η Νίκη Αιγινίου κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Παννελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων, επικρατώντας με 3-1 της ΕΑΠ στο Καρπενήσι.
 Στο πρώτο σετ η Νίκη κατάφερε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) να στείλει τη διαφορά στο +6 (6-12) καθώς η ΕΑΠ δεν μπορούσε να πάρει εύκολα την αλλαγή κι αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το τέλος.Στο δεύτερο σετ είχαμε συνεχόμενες ανατροπές με τους Αχαιούς να έχουν το προβάδισμα μέχρι τον 12ο πόντο, αλλά εκεί ένα νέο σερί από την ομάδα της Πιερίας έφερε το σκορ στο 12-16. Η ΕΑΠ δεν παράτησε το σετ κι αφού ισοφάρισε 17-17, προηγήθηκε με 21-18, όμως δύο πόντοι του Βουλκίδη και δύο λάθη της ΕΑΠ διαμόρφωσαν το 21-22 και στο 24-25 νέα επίθεση από τον εξαιρετικό Βουλκίδη έδωσε το σετ στο Αιγίνιο.

Η ΕΑΠ επέτρεψε στο παιχνίδι στο τρίτο σετ όπου εκμεταλλευόμενη τα πολλά χαμένα σερβίς των αντιπάλων της, κατάφερε μετά το 10-9 να πάρει μια διαφορά πέντε πόντων την οποία κράτησε ως το τέλος.

Η ομάδα της Πιερίας όμως μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι στο δ’ σετ, προηγήθηκε με το καλημέρα 1-4, 3-9, 6-12 και παρόλο που το 17-23 έγινε 20-23 πήρε το σετ και την 3η θέση στο τουρνουά.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 24-26, 25-19, 20-25)

ΕΑΠ (Γεράνιος): Γεωργιόπουλος, Κάββουρας, Δρακόπουλος, Τσαρκατόγλου, Κανελλόπουλος, Γιαννούτσος Καραγέωργος –λ / Ασημακόπουλος –λ, Μακρυγιάννης, Καραμπελέσης, Δρίβας, Λάτσης,
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Παπάζογλου, Κιοσές Αλ., Ιωαννίδης Γ., Παπαλεξίου, Βουλκίδης, Κουτσιόλας, Ματσκίδης –λ / Βλασιάδης –λ, Ιωαννίδης Α., Κουπατσιάρης, Κουτσιόλας.

MVP και καλύτερος επιθετικός ο Σπυριούνης: «Ηταν αγώνας καριέρας»

Είναι ένα από αστέρια του ελληνικού ανδρικού βόλεϊ και το απέδειξε με τις εμφανίσεις του στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων. O Kυριάκος Σπυριούνης του Μίλωνα αναδείχτηκε πολυτιμότερος (MVP) και καλύτερος επιθετικός στη διοργάνωση που ολοκληρώθηκε στο Καρπενήσι.

«Σίγουρα αποτελεί μια δικαίωση, αλλά χάρηκα περισσότερο γιατί με τίμησαν οι προπονητές με την ψήφο τους σε ένα παιχνίδι που ήταν συγκλονιστικό», είπε ο Σπυριούνης και συμπλήρωσε:
«Ήταν το πιο συναρπαστικό παιχνίδι που έχω παίξει στην καριέρα μου κι ευτυχώς ήμασταν εμείς οι νικητές. Η καλή δουλειά που έχουμε κάνει και οι εμπειρίες μας βοήθησαν να ανταπεξέλθουμε στην πίεση και στις πολλές ανατροπές. Αν και προσωπικά κάποιες φορές απογοητεύομαι όταν ξεφεύγει ο αντίπαλος, αυτό που έχουμε καταφέρει στον Μίλωνα είναι να λειτουργούμε πάντα ως ομάδα. Κι αυτό μας βοηθάει να στηρίζουμε ο ένας τον άλλον και να βρίσκουμε λύσεις, όπως έγινε και στον σημερινό τελικό», είπε και συνέχισε: «Αυτός ο τίτλος είναι μια δικαίωση της δουλειάς που γίνεται στον Μίλωνα εδώ και αρκετά χρόνια»