Πέμπτη 2 Απριλίου 2015

ΕΛΛΑΔΑ - ΡΩΣΙΑ 0-3 ΚΑΙ 9η ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

helas-korasides-omadikh-foto-2015

«Με ψηλά το κεφάλι» αποχαιρέτησε η Εθνική Κορασίδων το φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Γυναικών U18 στο βουλγαρικό Σάμοκοβ. Τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρέαδη, πραγματοποιώντας μακράν την καλύτερή τους εμφάνιση στη διοργάνωση, «κοίταξαν στα μάτια» την πανίσχυρη Ρωσία, που τελικά όμως επικράτησε με 3-0 (25-19, 25-22, 25-16) στο φινάλε του Α’ ομίλου και «σφράγισε» και μαθηματικά τον αποκλεισμό των διεθνών μας από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, αλλά κάθε τέλος είναι μια νέα αρχή. Κάπως έτσι θα μπορούσε να περιγραφεί το φινάλε της Εθνικής Κορασίδων στο Σάμοκοβ, όπου τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη κόντρα στις πανύψηλες Ρωσίδες της Σαφρόνοβα, έπαιξαν χωρίς άγχος, κοίταξαν στα μάτια τις αντιπάλους τους και έριξαν την αυλαία του ομίλου με μία πολύ ελπιδοφόρα εμφάνιση.
Με την Φάκη να ξεκινάει για πρώτη φορά στη διοργάνωση βασική διαγώνια, ως ανταμοιβή των μαχητικών της εμφανίσεων στα δύο τελευταία ματς, η Ελλάδα μπήκε αποφασισμένη να τα παίξει «όλα για όλα» κόντρα στην πανίσχυρη και ψηλότερη αντίπαλό της, αλλά η Ρωσία ήταν αυτή που με καλό σερβίς και μπλοκ της ξέφυγε με 8-4. Στη συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετώπισε πρόβλημα στην υποδοχή, έχασε πολλά σερβίς  και οι Ρωσίδες με αποτελεσματικότητα σε μπλοκ-άμυνα ανέβασαν τη διαφορά στο 16-9. Οι διεθνείς του Γιάννη Ανδρεάδη, προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικές, περνώντας στα σίγουρα τις μπαλιές και η Φάκη με μία πολύ καλή επίθεση μείωσε σε 21-15, όμως η αντίπαλός μας, παίζοντας όσο χρειάζεται για να πάρει το σετ, προηγήθηκε με 25-19, 1-0 σετ.
Το β σετ ξεκίνησε αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 7-7 και τη Εθνική μας με δυνατή επίθεση της Φακοπουλίδου να φτάνει πρώτη με 8-7 στο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο 12 -11 υπέρ των αντιπάλων μας, η Σαφρόνοβα έριξε στο ματς την αρχηγό και βασική πασαδόρο, Ρίσεβα, αλλά με επίθεση της αντι-Παπάζογλου, Ευφροσύνης Αλεξάκου και λάθος των Ρωσίδων, η «γαλανόλευκη» ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με 2 πόντους, 15-13, υποχρεώνοντας την ομοσπονδιακή τεχνικό της «αρκούδας» σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Η pipe επίθεση της Εμελίνα έδωσε μετά από ώρα ξανά βραχεία κεφαλή στις Ρωσίδες με 18-17, αλλά οι διεθνείς μας δεν τα παράτησαν. Στο 21-19 η Πατέλη πήρε τη θέση της Βλάχου και με επίθεση της Φάκη και μπλοκ της Αλεξάκου πέρασε μπροστά με 21-19, αλλά στο 21-21, επίθεση άουτ της Σταλίναγια, δόθηκε εσφαλμένα μέσα. Κάπου εκεί έγινε το 22-21 για τις Ρωσίδες, οι οποίες εκμεταλλευόμενες την απογοήτευση των διεθνών μας  ζευγάρωσαν με 25-22 τα κερδισμένα τους σετ, βάζοντας «ταφόπλακα» και μαθηματικά στις εναπομείνασες ελπίδες πρόκρισης της Εθνικής μας στην 8άδα της διοργάνωσης.
Στο τρίτο σετ, ο Ανδρεάδης επανέφερε στον αγώνα την Βλάχου αντί της Πατέλη και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μας με καλό σερβίς και αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων, ξέφυγε με 8-6. Στη συνέχεια οι Ρωσίδες παίζοντας πολύ καλά στο μπλοκ-άμυνα με ένα επιμέρους σερί πόντων 10-2, πήραν μία διαφορά ασφαλείας με 16-10, ενώ για την Ελλάδα πέρασαν στον αγώνα οι Κάστανου, Παπάζογλου, αντί των Φάκη, Αλεξάκου.  Όμως η διαφορά πλέον είχε πάρει μεγάλες διαστάσεις και παρά την προσπάθεια των διεθνών μας να την ψαλιδίσουν, η Ρωσία έφτασε με 25-16 στη νίκη 3-0 και στην πρόκριση στο φάιναλ φορ της Φιλιπούπολης, ως δεύτερη του ομίλου με 11 πόντους.
Η αποστολή της Ελλάδας, που τερμάτισε στην 5η θέση του Α’ ομίλου με 3 βαθμούς, θα αναχωρήσει αύριο στις 08.00 από το Μπόροβετς για τη Θεσσαλονίκη και από εκεί αναμένεται να επιστρέψει σιδηροδρομικώς στην Αθήνα.

Κατερίνα Βλάχου (πασαδόρος Εθνικής): «Επιτέλους σήμερα μας βγήκε κάτι από τις πραγματικές δυνατότητες που έχουμε ως ομάδα. Δεν είχαμε άγχος, παίζαμε ελεύθερα και για αυτό κάναμε και την καλύτερή μας εμφάνιση επί βουλγαρικού εδάφους. Ακόμη όμως και απέναντι σε έναν τόσο δυνατό αντίπαλο μπορούσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα και να τον κοντράρουμε σε όλα τα σετ. Αποχαιρετάμε τη διοργάνωση με μία πικρία γιατί προσωπικά πιστεύω πως θα μπορούσαμε να περάσουμε εμείς στην 8άδα, αλλά μας μένει τουλάχιστον στα θετικά η καλή εικόνα με την οποία κλείσαμε τη διοργάνωση.

Ρωσία-Ελλάδα 3-0
Κερδισμένοι πόντοι: Σερβίς 5-2, Μπλοκ 10-4, Επίθεση 36-33, Λάθη αντιπάλου: 20-15

Ελλάδα (Γ. Ανδρεάδης): Βλάχου 1, Φακοπουλίδου 8, Καλαγασίδη, Παπάζογλου 3 Διάλλα 7 (2 μπλοκ), Φάκη 9, λίμπερο η Ξανθοπούλου (62% υπ., 48% αρ.), Κάστανου 3, Αλεξάκου 8 (2 μπλοκ)

Ρωσία (Σαφρόνοβα): Μπάλικο 1, Λαζαρένκο 9 (4 μπλοκ), Σμίρνοβα 9 (2 μπλοκ), Κότοβα 9 (3 μπλοκ), Στάλναγια 9, Εμελίνα 14, λίμπερο η Ογκανέζοβα (33% υπ, 28% αρ.), Βορομπόγιεβα 6, Ρίσεβα, Πλιγκούνοβα

5η αγωνιστική, 2/4/2015
15.30, Σλοβενία – Σερβία 1-3 (25-23, 18-25, 18-25, 20-25)
18.00, Ιταλία – Γερμανία 3-0 (25-21, 25-18, 25-15)
20.30, Ελλάδα – Ρωσία 0-3 (19-25, 22-25, 16-25)

1. ΣΕΡΒΙΑ (15-01) 15
2. ΡΩΣΙΑ (13-05) 11
3. ΙΤΑΛΙΑ (11-06) 10
4. ΓΕΡΜΑΝΙΑ (06-10) 06
5. ΕΛΛΑΔΑ (04-12) 03
6. ΣΛΟΒΕΝΙΑ (01-15) 00

Η τελική φάση της διοργάνωσης συνεχίζεται πλέον στην Φιλιππούπολη, όπου οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου, Σερβία, Ρωσία προκρίνονται στο φαίναλ φορ, ενώ η τρίτη (Ιταλία) και τέταρτη (Γερμανία) θα παίξουν για τις θέσεις 5-8.