Παρασκευή 3 Απριλίου 2015

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Η Παναχαϊκή επικράτησε, πιο εύκολα απ' ότι θα περίμενε κανείς, με 3-0 των Χανίων στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του ειδικού τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών που διεξάγεται στο ‘Χαλκιοπούλειο’ της Λαμίας κι έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στην Volleyleague.
Οι Αχαιοί με όπλο το σερβίς που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των Χανίων σε όλα τα σετ έπαιρναν σημαντικές διαφορές από νωρίς και έχοντας εύκολη αλλαγή πήραν ένα σημαντικό τρίποντο.

Τα Χανιά μόνο στο β’ σετ απείλησαν όταν μετέτρεψαν το 7-13 σε 16-18, όμως η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, η Παναχαϊκή ξέφυγε εκ νέου με 17-21 και πήρε το σετ 20-25.

Τα σετ: 19-25, 20-25, 16-25

Η εξέλιξη του σκορ
Α' σετ: 3-8, 6-14, 10-15, 11-18, 12-20, 16-23, 19-25 Β' σετ: 3-6, 4-8, 6-10, 7-11, 7-13, 9-13,  11-15, 13-16, 14-18, 16-18, 17-19, 17-21,  18-22, 19-23, 20-25 Γ΄σετ: 1-0, 1-7, 3-8, 4-9, 5-11, 6-11, 8-14, 11-18, 12-19, 14-20, 16-21, 16-25
Σ.Φ.Π. Χανιών (Μπουτσουρής) : Φίνος, Δεληπρίμης, Πουλής, Παπαδημητρίου, Κουτρουμπάκης, Ψάρρας, Πολυμερόπουλος (λ) / Μιχελάκης, Χαραλαμπίδης (λ), Καπίρης
Παναχαϊκή (Λυκούδης): Ρουμελιώτης Ν., Λιβαθηνός, Ντονάς, Βασιλάκος, Μαυραγάνης, Βλαχοστάθης, Ρουμελιώτης Μ. (λ) / Στούπης, Μούρτζης.

Ολική επαναφορά για τον Ηρακλή, καθώς οι κυανόλευκοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ από τον Πανερυθραϊκό στο 2ο παιχνίδι της πρώτης ημέρας του ειδικού τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών, επικράτησαν τελικά με 3-2.

Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας με όπλο το σερβίς και ελαχιστοποιώντας τα λάθη της πήρε το πρώτο σετ (ξέφυγε μετά το 16-17 με 16-20) και με όπλο το σερβίς της που έκανε υποδοχή του Ηρακλή να υποφέρει προηγήθηκε εύκολα με 2-0.
Η συνέχεια ήταν όμ ως εντελώς διαφορετική. Ο Ηρακλής βελτιώθηκε και μείωσε εύκολα σε 2-1 για να ακολουθήσουν δύο δραματικά σετ.

Στο δ’ σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 23-21 και στο 24-23 ο Κούνας έχασε το σερβίς για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο ο Γηραιός προηγήθηκε με 5-2, όμως ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε 6-6 και προσπέρασε με 7-8 και 11-12 αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος του πόντους. Οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν 12-12 κι η είσοδος του Ηλία για το σερβίς έφεραν ένα σερί 3-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 20-25, 14-25, 25-18, 25-23, 15-12
Ηρακλής (Πάτρας): Γάτσης, Παλέντζας, Στεφανίδης, Τσολάκος, Μποζίδης, Κολτσιάκης, Ρωμαλιάδης-λ, / Τσιράκης-λ Κατσιαφλάκας, Tσιάρας Στεφανίδης, Μούχλιας, Ηλίας,
Πανερυθραϊκός (Λάιος): Κρέτσης, Παπακυριάκου, Κούνας, Αχιλλεόπουλος (λ), Μανιόπουλος, Κωστόπουλος Β., Λυκούρεσης, / Κωστόπουλος Γ, Τοπαλίδης, Μπαρούτας, Ρεζκ.