Κυριακή 14 Ιουνίου 2015

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΙΝΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ WORLD LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Πρώτη ήττα για την Εθνική Ανδρών
Παρόλο που η Εθνική μας είχε μεγάλη ευκαιρία δε κατάφερε να πάρει τη νίκη και ηττήθηκε 3-2 σετ από την Κίνα.

Η Ελλάδα με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη αν και δε μπήκε καλά επανήλθε δυνατά και πέρασε μπροστά 2-1 σετ. Ακολούθησε ένα σετ θρίλερ που πήγε στην Κίνα και το 5ο σετ όπου παρόλο που πήραμε το προβάδισμα χάσαμε.
Στο πρώτο σετ η ομάδα μας δεν μπήκε καλά, σχεδόν μουδιασμένα, έμεινε αρκετά πίσω αλλά κοντά στο τέλος του σετ «έτρεξε» ένα καλό σερί με 2 μπλοκ του Τζιουμάκα και καλό σερβίς και κατάφερε να πλησιάσει αλλά με ένα λάθος του Πετρέα η Κίνα πήρε το σετ 25--22.
Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας βελτιώθηκε κάθετα. Μπήκε δυνατά με καλή ψυχολογία πήρε προβάδισμα από την αρχή, σύντομα έγινε το 15-18, 15-19 και με μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη πήρε το σετ 20-25.

Το καλό πρόσωπο της Εθνικής συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ. Παρόλο που η Κίνα έκανε ένα σερί 4-1, η Ελλάδα ισοφάρισε 6-6 και πέρασε μπροστά, με Κουμεντάκη έκανε το 11-14 με καλό μπλοκ και σερβίς, το 16-22 και 16-23 και με τον Πετρέα το 18-25.
Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Οι ομάδες πήγαιναν στον πόντο ως το τέλος, στο 27-27 παίχτηκε ένας καταπληκτικός πόντος με ωραίες άμυνες κι από τις δύο ομάδες. Οι Κινέζοι πέρασαν μπροστά 29-28 με άσο και με επίθεση έκαναν το 30-28.
Στο τάι μπρέικ παρόλο που περάσαμε μπροστά 1-4 με άσο του Τζιουμάκα δε καταφέραμε να κρατήσουμε τη διαφορά καθώς έγιναν λάθη, η Κίνα ισοφάρισε 6-6, πέρασε μπροστά στο 14-12 μετά από κακό σερβίς του Αρμενάκη, με πιαστό μειώσαμε αλλά στη συνέχεια έγινε το 15-13.
Τα σετ: 25-22, 20-25, 18-25, 30-28, 15-13.
Ελλάδα (Δρίκος) Αρμενάκης 13 (11/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλιποφ 3 (1/3 ε., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 19 (17/30 επ. , 2 άσοι 79% υπ. - 46% άριστες), Τζιουμάκας 11 (5/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 24 (21/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ,), Ταμπουρατζής -λ (78% υπ. - 56% άριστες) / Κοκκινάκης
Κίνα (Ξιέ) Ζανγκ 8 (4/9 επ., 1 άσοι, 3 μπλοκ), Λι Ρ. 1 (1 μπλοκ), Γι 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Γιενκ 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ντάι 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Σονγκ 3 (3/9 επ., 54% υπ. - 46% άριστες), Τονγκ -λ (56% υπ. - 44% άριστες), Γιουάν 14 (11/29 επ., 3 άσοι), Λι Γ. 2 (1/1 επ., 1 άσο), Ζανγκτσέν 11 (11/20 επ., 29% υπ. - 06% άριστες), Ράο 2 (2/4 επ.), Γιάο, Τσούι 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 64% άριστες).