Δευτέρα 22 Ιουνίου 2015

ΚΙΝΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ WORLD LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

DjuricXeriaProsopoΜε ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτισε η Εθνική ομάδα των ανδρών το World League, καθώς δεν μπόρεσε να προκριθεί στο Final 4 αφού ηττήθηκε με 3-2 από την Κίνα σε έναν δραματικό αγώνα.

Στο σχεδόν κατάμεστο Αλεξάνδρειο όλα κρίθηκαν στο δραματικό 3ο σετ όπου οι διεθνείς μας έκαναν μια ακόμη μεγάλη ανατροπή, αλλά αυτή έμεινε στη μέση.
Στο πρώτο σετ η Εθνική κατάφερε να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα με 7-5, αλλά το 10-8 υπέρ μας έγινε 11-13 για τους Κινέζους με καλό σερβίς για να έρθει η απάντηση από τον Θανάση Πρωτοψάλτη.
Ο 22άχρονος ακραίος με εκπληκτικά σερβίς έκανε άνω κάτω τους αντιπάλους μας και επέτρεψε στην Εθνική να τρέξει ένα σερί 6-0, μετατρέποντας το 14-16 σε 20-16, με τους Κινέζους να πλησιάζουν απλά σε 25-21.
Στο β’ σετ οι Κινέζοι προσπάθησαν να πιέσουν περισσότερο από τη γραμμή του σερβίς και τα κατάφεραν ξεφεύγοντας με 5-7 και 11-15 (άουτ επίθεση Τζούριτς) κι από τη στιγμή που δεν τελειώσαμε τις 2-3 κόντρα μπάλες που είχαμε το σετ
έληξε με 21-25.
Στο τρίτο σετ από την αρχική ισορροπία οι Κινέζοι είδαν την τύχη να τους χαμογελά στο 5-6. Ο Πετρέας έκανε το μπλοκ, αλλά η μπάλα από το κεφάλι του αντιπάλου κατέληξε στο ελληνικό τερέν κι αμέσως μετά ακολούθησε άσος για το 5-8.
Το ματς έμοιαζε να έχει χαθεί στο 9-14, όμως με αυτή την Εθνική ποτέ μη λες ποτέ. Καταφέραμε να μειώσουμε σε 15-17 και παρόλο που το σκορ έγινε 15-19 με λάθος του Κουμεντάκη στην υποδοχή, με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς μειώσαμε στον πόντο (18-19) και ισοφαρίσαμε 21-21 με μπλοκ του Πετρέα. Το Παλέ είχε πάρει φωτιά με τους Κινέζους να έχουν τρία σετ μπολ και στο 26-26 ο Τζιουμάκας με άσο να φέρνει το πρώτο σετ μπολ για την Ελλάδα.
Μόνο που όπως και στο Μεξικό (εκεί στο 28-27 του δ’ σετ) ο ‘Τζούμι’ έχασε το επόμενο σερβίς, για να τον μιμηθεί στο 29-28 ο Τζούριτς με τον αρχηγό να εξελίσσεται σε μοιραίο καθώς στο 29-29 δέχθηκε μπλοκ, στο 30-30 έχασε την κόντρα επίθεση και στην επόμενη φάση ο Γιούαν με δύσκολο σερβίς χάλασε την υποδοχή μας ενώ από την υπερπροσπάθεια του Ταμπουρατζή δεν υπήρξε συνέχεια και η Κίνα πανηγύρισε το σετ και την πρόκριση στο Final 4.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 30-32, 25-18, 13-15
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 29 (23/38 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 άσο), Πρωτοψάλτης 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 38% άριστες), Τζιουμάκας 11 (7/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Φράγκος 4 (4/9 επ., 50% υπ. - 29% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (62% υπ. - 38% άριστες) / Αγγελόπουλος, Αρμενάκης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (3/3 επ., 1 άσο, 17% υπ. - 08% άριστες)
Κίνα (Σίε): Ζάνγκ Ζ. 8 (4/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ). Γιούαν 27 (24/36 ε., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζανγκτσεν 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Τσούι 9 (9/13 επ.), Γκενγκ 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τόνγκ -λ (48% υπ. - 24% άριστες) / Κε -λ (33% υπ. - 33% άριστες), Λι Γ. 6 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Λι Ρ., Γι 6 (6/9 επ., 23% υπ. - 23% άριστες), Ντάι 8 (7/12 επ., 1 άσο), Ράο 2 (2 άσοι), Σονγκ 3 (2/8 επ., 1 άσο)