Πέμπτη 6 Αυγούστου 2015

2η ΝΙΚΗ ΟΙ ΚΛΕΠΚΟΥ / ΚΟΥΡΤΙΔΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ-18

2x2 για Κλέπκου/Κουρτίδου στο Κ18

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε Εθνική ομάδα Κ18 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Μπιτς Βόλεϊ που διεξάγεται στην Ρήγα της Λετονίας, καθώς η Μαρία Κλέπκου και η Βούλη Κουρτίδου επικράτησαν με 2-0 (21-16, 23-21) των Αούραμτσικ / Καραμπινόβιτς από την Λευκορωσία.
Τα κορίτσια του Ηλία Ζωλασταθιάδη εξασφάλισαν την πρόκριση τους στα νοκ άουτ παιχνίδια και αύριο το μεσημέρι (13:20) θα διεκδικήσουν την πρώτη θέση (και το απευθείας εισιτήριο για τον 2ο γύρο των νοκ άουτ) κόντρα στις Βελγίδες Βερμότε / Βαντίκε.

Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και στο πρώτο σετ δεν άφησε πολλά περιθώρια στις αντιπάλους της επικρατώντας με 21-16.

Στο δεύτερο σετ οι Λευκορωσίδες προηγήθηκαν με 14-16 και παρόλο το σκορ έγινε 16-16 είχαν δύο σετ μπολ στο 18-20. Η Κλέπκου έσπασε το πρώτο (19-20), η Κουρτίδου με εκπληκτικό μπλοκ έκανε το 20-20 κι ένα λάθος των αντιπάλων έφερε το πρώτο ελληνικό ματς μπολ (21-20) που χάθηκε με άουτ κόντρα επίθεση. Στο 22-21 όμως η Κουρτίδου δεν άφησε χαμένη την ευκαιρία από την κακή υποδοχή των αντιπάλων και διαμόρφωσε το τελικό 21-23

«Η ζωή συνεχίζεται... Τα κορίτσια σε κάθε παιχνίδι μπαίνουν για την νίκη κι αυτό θα κάνουμε και αύριο. Υπάρχει μια εξάδα ομάδων οι οποίες είναι... γυναίκες και δεν παίζονται, αλλά όλες τις υπόλοιπες πιστεύω ότι μπορούμε να τις κερδίσουμε», τόνισε ο προπονητής των κοριτσιών Ηλίας Ζωλασταθιάδης.