Κυριακή 9 Αυγούστου 2015

ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ EUROPEAN LEAGUE

Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Εθνική ανδρών ηττήθηκε με 3-1 από την Σλοβενία και αποκλείστηκε από το Final 4 του European League καθώς αν και τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο της, πλήρωσε το ότι η διοργανώτρια Πολωνία έμεινε 3η στον δικό της όμιλο κι έτσι το τελευταίο εισιτήριο πήγε στα Σκόπια (είχαν ίδιο ρεκόρ με εμάς 7-3 νίκες, αλλά 21 βαθμούς έναντι 20 της Εθνικής μας).
Όπως και στο πρώτο ματς (που χάσαμε πάλι με 3-1) είχαμε τις ευκαιρίες μας για να πάρουμε τη νίκη που χρειαζόμασταν, αλλά με εξαίρεση το πρώτο σετ (που πήγε πόντο, πόντο) σε όλα τα άλλα χάσαμε σημαντικές διαφορές, καθώς από ένα σημείο και μετά το σερβίς των Σλοβένων (με τον Γκασπαρίνι να έχει 7 άσους) ήταν ασύλληπτο.
Ο Σωτήρης Δρίκος ξεκίνησε το ματς με Κοκκινάκη και Τζιουμάκα αντί των Φράκου, Αρμενάκη και σ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ είχαμε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, με τη διαφορά ότι εμείς κάναμε 12 λάθη κι οι Σλοβένοι μόλις 2!
Οι γηπεδούχοι με τα σερβίς του Σκετ ξέφυγαν 15-12, ωστόσοστο 18-15 ο Αρμενάκης μπήκε για σερβίς και έφυγε στο 18-19. Στο 19-20 ενώ βγήκε η άμυνα οι διαιτητές χρέωσαν φιλέ στον Φιλίποφ και στην επόμενη φάση είχαμε άουτ επίθεση του Πετρέα για το 21-20. Ο Κουμεντάκης έκανε το 21-21, όμως στο 22-21 η εκπληκτική άμυνα του Κόβατσιτς και το μπλοκ στον Τζιουμάκα έφεραν το σκορ στο 23-21. Στην επόμενη φάση χρεώθηκε με φιλέ ο Πετρέας και παρόλο που μειώσαμε σε 24-23 με χαμένο σερβίς του Παλέντζα το σετ πήγε στην Σλοβενία.
Στο β’ σετ μετά πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) η Εθνική πήρε μια διαφορά τριών πόντων (9-12) την οποία κράτησε μέχρι το 12-15 που έγινε 15-15 αφού κολλήσαμε στα φλοτ σέρβις του Βίνσιτς και στο 17-17 ήρθε ο Γκασπαρίνι να μας σκοτώσει. Με επίθεση πήρε την αλλαγή και με τρεις απίθανους άσους έστειλε το σκορ στο 21-17. Αυτή τη φορά δεν υπήρχε επιστροφή και η Σλοβενία έφτασε στο 2-0 (25-20).
Παρόλο που η Εθνική ήταν με την πλάτη στον τοίχο, η εκκίνηση του γ’ σετ μας βρήκε να έχουμε συνεχώς το προβάδισμα (4-5, 6-8) φτάνοντας στο +5 (9-14) το οποίο διατηρήσαμε μέχρι το 15-20 (κι ενώ είχαμε χάσει τρεις κόντρα επιθέσεις για να εκτοξεύσουμε τη διαφορά) για να έρθει και πάλι ο Γκασπαρίνι και με σερβίς οβίδες να στείλει το σκορ στο 19-20 και λίγο αργότερα η Σλοβενία να ισοφαρίσει 21-21 με τον Ούρναουτ! Το μομέντουμ φάνηλε ότι είχε αλλάξει στο 22-22 ο Κοκκινάκης κάρφωσε άουτ για το προβάδισμα των Σλοβένων (23-22), αλλά επίθεση του Κοκκινάκη μπλοκ του Αρμενάκη και υπέρβαση του Ούρναουτ έδωσαν το σετ στην ελληνική ομάδα.
Στο δ’ σετ με το καλημέρα το σκορ έγινε 0-3 και το 2-3 2-6 με τον Τζιουμάκα στο σερβίς, ενώ δύο νέοι πόντοι μετά το τάιμ άουτ του Τζιάνι έφεραν το 2-8 με το +6 να διατηρείται μέχρι το 4-10. Κι ενώ φαινόταν ότι ελέγχουμε απόλυτα το σετ μια τριάδα φοβερών σερβίς από Πάγενικ (7-10), Ούρναουτ (11-12) και Γκασπαρίνι (14-14) έβαλαν ξανά τους Σλοβένους στο ματς και το 15-15 έγινε 17-15. Με άσο του Φιλίποφ η Εθνική ισοφάρισε 18-18, όμως στο 20-20 ο Αρμενάκης χάνει το σερβίς, ο Κουμεντάκης δέχεται το μπλοκ κι ο Κοζαμέρνικ πήρε άσο για να στείλει το σκορ στο 23-20!
Ο Κουμεντάκης με δύο επιθέσεις έδωσε ξανά ελπίδα διαμορφώνοντας το 23-22 και στην επόμενη φάση έχουμε την κόντρα μπάλα με τον Πάγενικ να σταματά τον Πετρέα και να φέρνει το 24-22. Ο Κουμεντάκης και πάλι μας κράτησε ζωντανούς (24-23) και με το σερβίς του χάλασε την Σλοβενική υποδοχή για να καρφώσει άουτ ο Γκασπαρίνι (24-24). Ο Θρακιώτης όμως έχασε το επόμενο σερβίς και η άουτ επίθεση του Κοκκινάκη έδωσε τέλος στον αγώνα και στα όνειρα της πρόκρισης της εθνικής ομάδας στο Final 4.

Τα σετ: 25-23, 25-20, 25-23, 26-24
Σλοβενία (Τζιάνι) Πάγενικ 10 (7/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκασπαρίνι 17 (8/27 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ), Βίνσιτς 6 (2/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ούρναουτ 13 (10/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 29% υπ. - 14% άριστες), Σκετ 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 34% άριστες), Κοζαμέρνικ 7 (3/4 επ., 3 μπλοκ) Κόβατσιτς -λ (59% υπ. - 35% άριστες) / Χρίμπαρ, Ρόπρετ
Ελλάδα (Δρίκος) Πετρέας 12 (10/18 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (13/37 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. - 34% άριστες), Κοκκινάκης 8 (7/25 επ., 1 άσο, 25% υπ. - 00% άριστες), Γκαράς -λ (42% υπ. - 19% άριστες) / Αρμενάκης 8 (4/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Παλέντζας, Φράγκος 1 (1/1 επ.)