Σάββατο 8 Αυγούστου 2015

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα - θρίλερ για την Εθνική Γυναικών

Δεν κατάφερε η Εθνική Γυναικών να πάρει τη νίκη μέσα στην Πολωνία παρόλο που είχε μεγάλη ευκαιρία.

Για το European League η Εθνική Γυναικών πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση δε μπόρεσε να καρπωθεί την αποτελεσματικότητά της καθώς έχασε μέσα από τα χέρια της τα δύο τελευταία σετ χάνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Mε κορυφαία την Εύα Χαντάβα η Εθνική μας μπορούσε να κάνει το 3-1 αλλά αυτοκτόνησε.
Στο πρώτο σετ η Εθνική μας έκανε περίπατο. Με όπλο το καλό σερβίς η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά αιφνιδιάζοντας την Πολωνία που απλά παρακολουθούσε να δέχεται τον ένα πόντο μετά τον άλλο, καθώς έγινε εύκολα το 2-8, 4-16 και το τελικό 12-25.

Στο δεύτερο σετ η Πολωνία βρήκε την ισορροπία της και μπόρεσε να κοντράρει την Ελλάδα. Δεν μπορέσαμε να πιέσουμε στο σερβίς και παρόλο που βρεθήκαμε μπροστά 15-16 χάσαμε το προβάδισμα καθώς η Γκάνσζικ δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα μας και με 25-18 ισοφάρισε η Πολωνία.
Στο τρίτο σετ η Ελλάδα με Χαντάβα και Λαμπρούση μπήκε δυνατά, βελτίωσε το σερβίς και την επίθεσή της και από το 13-16 πήγε το σετ 16-21 για να κάνουμε το 19-25 και το 1-2.
Στο τέταρτο σετ πήραμε ξανά προβάδισμα δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο αλλά μετά το 13-16 κάναμε λάθη, η Πολωνία πέρασε μπροστά 21-20 και κατέκτησε το σετ 25-22.
Στο τάι μπρέικ η Εθνική μας «αυτοκτόνησε». Πέρασε μπροστά εύκολα 0-4 και 5-9 αλλά στο 7-12 «πάγωσε». Η Πολωνία μπήκε δυνατά και έφτασε το σετ 11-13 και 13-13 κατακτώντας τελικά το σετ 15-13.
Ελλάδα και Πολωνία θα αναμετρηθούν ξανά το Σάββατο (8/8, 21:00 ώρα έναρξης, τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΡΤ3) στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τη δεύτερη αγωνιστική του European League.
Τα σετ: 12-25, 25-18 19,25, 25-22, 15-13
Πολωνία (Πόπικ) Γκράιμπερ 10 (8/28 επ., 2 άσοι, 58% υπ. - 08% άριστες), Γκάντζικ 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ), Τβαρντόφσκα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Μπίμκιεβιτς 1 (1/1 επ.), Μπάλντιγκα 1 (1 άσο), Μόσκβα 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπόρεκ -λ (37% υπ. - 07% άριστες), Βαβρίνιακ 12 (11/31 επ., 1 μπλοκ), Πάτσακ 1 (1/1 επ.), Μπότσιεκ 12 (9/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Τόμπιαζ 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)
Ελλάδα (Καλμαζίδης) Χριστοδούλου 4 (4/6 επ.), Βασιλαντωνάκη 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ), Λαμπρούση 11 (5/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (10/37 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Γιώτα 10 (7/14 επ., 3 μπλοκ), Χαντάβα 15 (13/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 25% άριστες), Αρτακιανού -λ (45% υπ. - 10% άριστες) / Βεργίδου, Νομικού, Στράντζαλη 1 (1/1 επ.), Κελεσίδου

Στο άλλο σημερινό ματς του ομίλου Τουρκία - Ουγγαρία 3-0 (25-14, 25-14, 25-21).