Σάββατο 29 Αυγούστου 2015

ΙΣΡΑΗΛ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα με το μυαλό τα ημιτελικά για την Εθνική γυναικών
  Με ανώδυνη ήττα ολοκλήρωσε στην πόλη Ράανανα του Ισραήλ τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ η Εθνική ομάδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και με τον Γιάννη Καλμαζίδη να δοκιμάζει σχήματα, ηττήθηκε 3-2 σετ από την γηπεδούχο ομάδα που με αυτή τη νίκη εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την πρώτη του ομίλου, Τουρκία. Το Ισραήλ είχε σε μεγάλη μέρα την Ζουρ η οποία τελείωσε το ματς με 34 πόντους. Από την ελληνική ομάδα πρώτη σκόρερ ήταν η Βασιλαντωνάκη με 24 πόντους. Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο μπλοκ (13-7), στο σέρβις (12-10) και στην επίθεση (36%-35%) αλλά είχε πολλά νεκρά διαστήματα και πολλά περισσότερα λάθη από το Ισραήλ (32-22).

Τελ Αβίβ, αποστολή ΠΣΑΤ: Παντελής Λώλης

Η ομάδα του Καλμαζίδη, που είχε ήδη προκριθεί στα ημιτελικά περιμένει το αποτέλεσμα Πολωνία - Ουγγαρία προκειμένου να μάθει αν θα τερματίσει στην δεύτερη ή στην τρίτη θέση του ομίλου, θέση που θα καθορίσει και την έδρα των αγώνων με την Ουγγαρία, 3 και 6 Σεπτεμβρίου. Στο κλειστό γυμναστήριο «Μέτρογουεστ» της πόλης Ράανανα βρέθηκε οικογενειακώς και ο πρέσβης της χώρας μας στο Ισραήλ, Σπύρος Λαμπρίδης.

Black out και 1-0 το Ισραήλ

Η Εθνική ξεκίνησε με το σχήμα που τελείωσε το ματς με την Γεωργία στην Μεγαλόπολη πριν από μια εβδομάδα. Ο Καλμαζίδης προτίμησε για πάσα την Βεργίδου, στα άκρα έριξε τις Βασιλαντωνάκη και Νομικού, λίμπερο έπαιξε η Κελεσίδου με τις Λαμπρούση, Γιώτα και Κιόση να συμπληρώνουν τις επιλογές του. Με αυτή τη σύνθεση η Εθνική με τρεις επιθέσεις της Βασιλαντωνάκη και ισάριθμα μπλοκ της Λαμπρούση έφθασε να προηγείται με 14-8. Εκεί όμως η «γαλανόλευκη» έπαθε black out επιθετικά με αποτέλεσμα οι Ισραηλινές με σέρβερ την Πεχάμ να τρέξουν σερί 8-0 και να πάνε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά δύο πόντων, (16-14). Το Ισραήλ έφυγε με τέσσερις πόντους, 21-17, με την Εθνική να μειώνει με πόντο της Βασιλαντωνάκη στους δύο, 21-19. Στο 23-21 το Ισραήλ έβαλε στο σημάδι στην ελληνική υποδοχή την Βασιλαντωνάκη και με 25-21 πήρε το πρώτο σετ.

Γκραν γκινιόλ και 1-1

Στο δεύτερο σετ η Εθνική πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με σέρβερ την Νομικού και δύο άσσους μετέτρεψε το 4-4 σε 8-4. Με νέο άσσο της Βασιλαντωνάκη η διαφορά πήγε στους πέντε, 10-15, με την Εθνική να δείχνει να ελέγχει το σετ σε όλους τους τομείς, έχοντας 5 άσσους και 4 μπλοκ σε 15 συνολικά κερδισμένους πόντους. Το Ισραήλ με σερί 4-0 μείωσε αρχικά σε 15-19 με το σετ να ανάβει όταν η γηπεδούχος ομάδα πίεσε την υποδοχή της ελληνικής ομάδας που προσπαθούσε να τελειώσει επιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα. Στο 20-17 η Κιόση με δύσκολη επίθεση «ξεκόλλησε» την Εθνική, αλλά λάθος επίθεση της Νομικού έφερε το Ισραήλ σε απόσταση αναπνοής, 22-20. Η Βασιλαντωνάκη με δύο δικούς της πόντους έδωσε διαφορά ασφαλείας (24-20) στην «γαλανόλευκη», αλλά το Ισραήλ μείωσε με πλασέ της Ζουλ στο 24-23 έπειτα από τρεις χαμένες «γαλανόλευκες» κόντρα επιθέσεις. Η επόμενη φάση ήταν συναρπαστική. Το Ισραήλ έφθασε μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά με διπλή άμυνα αυτοθυσίας των Κελεσίδου και Κιόση η Εθνική έσωσε τον πόντο. Η Ζουρ στην κόντρα επίθεση κάρφωσε στην ευθεία με μονό μπλοκ άουτ με το 25-23 να είναι γραμμένο από ελληνικά χέρια.

Χαμένο ελληνικό σετ από 23-19

Η Εθνική με την Βασιλαντωνάκη στην διαγώνιο αντί της Κιόση και την Μερτέκη στην θέση της, στα άκρα, μπήκε πολύ δυνατά και στο τρίτο σετ. Mε το …καλησπέρα προηγήθηκε 11-5 με άσσο της Βεργίδου με την διαφορά να μένει στους 6 πόντους (16-10) με δύο επιθέσεις της Νομικού, παρά το γεγονός ότι το Ισραήλ προς στιγμήν είχε μειώσει στους τρεις (13-10). Με μπλοκ της Γιώτα (11ο στο ματς) η Εθνική πήγε στο 18-12 με τις δύο ομάδες να γράφουν σερί (18-15, 21-15, 21-18) με συνεχόμενα λάθη εκατέρωθεν. Η Εθνική πήρε αέρα τεσσάρων πόντων με επίθεση της Βασιλαντωνάκη (23-19) αλλά με νέο σερί 4-0, το Ισραήλ ισοφάρισε (23-23). Η Βασιλαντωνάκη έδωσε σετ μπολ στην Εθνική (24-23) αλλά τρεις πόντοι της κορυφαίας στο σετ, Ζουρ, γύρισαν το σετ στο 26-24 για την γηπεδούχο.

Με Γιώτα και Μερτέκη το 2-2

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 10-10. Η Κατερίνα Γιώτα ανέβασε την απόδοσή της και με πίεση από το σερβίς της (πήρε δύο άσσους) η Εθνική προηγήθηκε 15-11 με την Χριστοδούλου να έχει πάρει τη θέση της Βεργίδου. Με τέσσερις πόντους της Μερτέκη η Εθνική προηγήθηκε 22-14 και το σετ έκλεισε στο ρελαντί με 25-19 για να γίνει το 2-2 στα σετ.

«Πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα

Στο πέμπτο σετ η Εθνική πληρώνοντας δύο λάθη στην υποδοχή από την Μερτέκη και χωρίς επιθετικές λύσεις βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 8-2. Οι έξι πόντοι της διαφοράς έμειναν για το Ισραήλ μέχρι το 12-6 με την Ζουρ να μην κόβεται από το ελληνικό μπλοκ. Η «γαλανόλευκη» με σέρβερ την Χριστοδούλου και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μπήκε στο σετ μειώνοντας σε 12-10 αλλά η Ζουρ «ξεκόλλησε» το Ισραήλ (13-10). Η γηπεδούχος ομάδα πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά κερδίζοντας το σετ με 15-10 με άουτ επίθεση της Βασιλαντωνάκη.

Τα σετ:  3-2 (25-21, 23-25, 26-24, 19-25, 15-10)

ΙΣΡΑΗΛ (Σέλινγκερ): Γκλουκ 5 (1/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Στάρικοφ 13 (10/28 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 40% άριστες), Πέχαμ Σ. 2 (1/2 επ., 1 άσο), Ντέβας 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ), Ζουρ 34 (29/70 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Κολνογκόρφ, Ζίνομερ -λ (47% υπ. - 34% άριστες) / Πέχαμ Ντ., Σάαντα 1 (1 άσο), Σάντα 8 (6/36 επ., 2 άσοι, 61% υπ. - 17% άριστες), Στέιν, Σεμποτάροφ.
ΕΛΛΑΔΑ(Καλμαζίδης): Κιόση 8 (8/21 επ.), Λαμπρούση 10 (2/6 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 24 (22/55 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 13% άριστες), Γιώτα 13 (5/10 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Νομικού 18 (13/44 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 63 υπ. - 21% άριστες), Βεργίδου 1 (1 άσο), Κελεσίδου -λ (44% υπ. - 28% άριστες) / Μερτέκη 8 (7/22 επ., 1 άσο, 38% υπ. - 19% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Παπαδοπούλου, Αρτακιανού