Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2015

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΕΣΠΕΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μαρία ΠΟΛΥΜΕΡΟΠΟΥΛΟΥ
Με εντός έδρας ήττα από τον ΑΣ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ με 1-3 (28-30, 25-23, 21-25, 23-25), συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΠΕΔΑ για το γυναικείο μας τμήμα.
Η ομάδα μας, δεν κατάφερε να παίξει αξιόλογο βόλει και υποτάχτηκε στην αντίπαλο της μετά από έναν αγώνα που έσπαγε καρδιές από την εξέλιξη και τις εναλλαγές του σκορ.
Χαρακτηριστικά, στο 1ο σετ το οποίο έληξε μετά από μεγάλη παράταση εξελίχτηκε με τις δύο ομάδες να μη μπορούν μέχρι το τέλος να αποσπαστούν η μία από την άλλη, φτάνοντας και οι δύο σε σετ μπολ, το οποίο άλλαζε χέρια σε κάθε εναλλαγή. Τη μεγαλύτερη διαφορά, την απέκτησε το Περιστέρι με 18-21.
Ίδια περίπου εξέλιξη και στο 2ο σετ, στο οποίο ξεκίνησε η Δραπετσώνα με 4-0, αλλά αυτή η διαφορά γρήγορα καλύφθηκε, με το Περιστέρι να προηγείται στο 21-23 και τη Δραπετσώνα με σερί 4-0, να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετς.
Στο 3ο σετ, το Περιστέρι, διατηρούσε μια διαφορά 3-5 πόντων, με την οποία πήγε το σετ, μέχρι το τέλος για το 1-2.
Στο 4ο σετ, το 6-1 της Δραπετσώνας, πολύ γρήγορα ανατράπηκε με 9-12, με τις ομάδες να πηγαίνουν στη συνέχεια πόντο - πόντο μέχρι το τέλος, όταν το Περιστέρι πιο ψύχραιμο, κατάφερε και έφυγε με το 3ποντο.
Το Περιστέρι, είχε την τύχη να καθοδηγείται χθες από μια εκπληκτική Δήμητρα Σιώρη - σε μια πολύ σπάνια προσωπική αναφορά που κάνουμε - η οποία ήταν όλα τα λεφτά. Υποδεχόταν, μάζευε, σκόραρε και γενικά ως ηγέτης οδήγησε την ομάδα της στη νίκη.
Η χθεσινή απόδοση μας, μετά μάλιστα και την εκτός έδρας νίκη μας επί του ίδιου αντίπαλου για το θεσμό του κύπελου, μας στενοχώρησε και προβλημάτισε. Παραμένουμε βέβαια σε τροχιά εισόδου στα play offs, αλλά αυτή η ομάδα δε στήθηκε και δεν της αξίζει να παλεύει για την είσοδο της σε αυτά, αλλά για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Και για να γίνει αυτό, θα πρέπει να βγάλουμε στα παρκέ, τη νοοτροπία του νικητή που όλα αυτά τα χρόνια χαρακτηρίζει την ομάδα μας. Χθες, η ομάδα μας ήταν αγχωμένη και φοβισμένη, αλήθεια για ποιο λόγο;
Με λάθη η διαιτησία των κυριών Μεταξά και Λιάκου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδου, Πολυμεροπούλου, Τζώρτζη, Δούκα, Μπουρέλι, Κρεμμύδα (λ), Ιωάννου, Μαρκάκη.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: (Κουγιουμτζόγλου) Κασουρίδου, Κορομπίλη, Πλασκασοβίτη, Σιώρη, Βρυσοπούλου, Σιδηροπούλου, Τριανταφύλλου (λ), Πατέλη, Παυλοπούλου, Κουβέλη, Τσάτουμα.