Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2015

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 3-0 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Μάνος ΠΑΥΛΙΔΗΣ
Με την 6η του νίκη, στην 6η αγωνιστική συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, το αντρικό μας τμήμα, μετά την εντός έδρας επικράτηση του επί του ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ με 3-0 (25-23, 25-15, 25-22).
Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό βόλει και πια ατενίζει από την κορυφή, με διαφορά 6 βαθμών από τη 2η θέση, χωρίς μάλιστα την απώλεια κανενός σετ.
Ο αγώνας στο ξεκίνημα του, είχε να παρουσιάσει μια Δραπετσώνα που μπήκε πάρα πολύ καλά και με σωστό παιχνίδι και όλες τις γραμμές να λειτουργούν άψογα, προηγήθηκε με 12-4. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Ηλιούπολη μπήκε στον αγώνα και άρχισε σταδιακά να μειώνει το σκορ, φτάνοντας στο 19-18, με τη Δραπετσώνα να μη χάνει ποτέ το προβάδισμα και το σετ να λήγει άδοξα για την Ηλιούπολη με πιαστό του κεντρικού της.
Στο 2ο σετ, η Δραπετσώνα ήταν πολύ καλύτερη και έκανε εύκολα το 2-0.
Και ενώ όλοι περίμεναν την ανάλογη συνέχεια, η Ηλιούπολη έδειξε ότι είχε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και στο 3ο σετ, μπήκε με αποκλειστικό στόχο τη μείωση του σκορ. Το σετ εξελίχθηκε πόντο - πόντο μέχρι το 14-15, με την Ηλιούπολη να ξεφεύγει στη συνέχεια με 15-20. Όμως εκεί, χρειάστηκε η Δραπετσώνα να δείξει το ειδικό βάρος που απαιτείται από ομάδες με τη νοοτροπία του νικητή και με ένα εκπληκτικό σερί 10-2, τέλειωσε ο αγώνας.
Η Ηλιούπολη, ήρθε στη Δραπετσώνα για τη νίκη - όντας αήττητη μέχρι χθες - και παρουσίασε ένα πολύ καλό σύνολο. Σίγουρα δικαιούται κι αυτή να βλέπει θέση στην Α2, ειδικά τη φετινή. Έχει μεγάλη αξία το γεγονός ότι παρ΄ ότι ο αγώνας ήταν πολύ κρίσιμος και για τις δύο ομάδες, διεξήχθη σε πολύ φιλικό κλίμα, χωρίς καμία αντιπαράθεση και γι αυτό οφείλουμε να απευθύνουμε ένα μπράβο σε όλους τους συντελεστές.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Κατσούλη και Αντωνόπουλου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Μαρμαρινός, Κλώνος, Παυλίδης, Μπουλγάρου, Κογκαλίδης, Μπαλτάσης, Αντωνιάδης (λ), Καρανικολάου, Λαγογιάννης, Στρατηγός, Γιωτάκης, Μεσσάλας.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: (Παπαχρήστος) Μαγαλιός, Χριστοδουλάκης, Παπαπέτρου, Μπατιστάτος, Ζώης, Αυγουστής, Μπιλιώνης (λ), Χαραλάμπους (λ), Παπαιωάννου, Τσιανάκας.