Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015

ΜΙΝΤΣΑΝΚΑ ΜΙΝΣΚ - ΑΕΚ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Λύγισε στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ από τη Μιντσάνκα Μινσκ αλλά ελπίζει...Η ΑΕΚ το πάλεψε στη Λευκορωσία απέναντι στη Μιντσάνκα Μινσκ στην πρώτη αναμέτρηση για τα προκριματικά του Τσάλεντζ Καπ γυναικών και ελπίζει σε πρόκριση στον δεύτερο αγώνα που θα γίνει στην Αθήνα. Η ομάδα του Νίκου Ρουμελιώτη πάλεψε τον αγώνα και προηγήθηκε 2-1 σετ με πρώτη σκόρερ την Σπανού που σημείωσε 20 πόντους.

Η ελληνική ομάδα στο 1ο σετ βρέθηκε πίσω με 21-17 αλλά ισοφάρισε με 21-21. Μάλιστα είχε και σετ μπολ όταν προηγήθηκε με 24-23 αλλά δε μπόρεσε να το αξιοποιήσει. Η αλλαγή περιστροφής που έκανε ο Ρουμελιώτης στο 2ο σετ με την Κουνάδη στο «1» απελευθέρωσε τις Ιβάνοβα, Κωνσταντινίδου και Σπανού και η «Ενωση» πήρε τον έλεγχο. Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ μέ ένα πόντο μέχρι τα μισά του σετ αλλά και οι λευκορωσίδες με σερί 4-0 πέρασαν μπροστά 19-16 και κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος. Στο 5ο σετ η Μιντσάνκα Μινσκ έκανε σερί 6-0 στο 5-5 και πήρε τον αγώνα.
Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στις 26 Νοεμβρίου στις 20.00 στο γυμναστήριο του Ιωνικού Ν.Φ. «Ζαχαρίας Αλεξάνδρου» και η ΑΕΚ με νίκη 3-0 ή 3-1 θα προκριθεί στην επόμενη φάση. Εάν νικήσει 3-2 σετ θα παιχτεί «χρυσό σετ» και εάν ηττηθεί θα αποκλειστεί.