Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2016

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Με μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη - 14η συνεχόμενη - επί του ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ με 1-3 (14-25, 25-21, 23-25, 20-25) συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής το αντρικό μας τμήμα, κλειδώνοντας παράλληλα και την 1η θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της.
Η ομάδα μας, παίζοντας πολύ καλό βόλει, δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλο της, η οποία έπαιζε ίσως το τελευταίο της χαρτί για να έμπαινε γερά στο παιχνίδι της διεκδίκησης του πρωταθλήματος.
Στο 1ο σετ, οι ομάδες μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και μέχρι το 7-7, γινόταν ένας αμφίρροπος αγώνας. Στο σημείο εκείνο, η Δραπετσώνα πατώντας γκάζι, ξέφυγε με 7-10, 8-13, βάζοντας το νερό στο αυλάκι για το 0-1.
Στο 2ο σετ, η Δραπετσώνα με τη φόρα του προηγούμενου σετ, προηγήθηκε με 3-9, για να ακολουθήσει ένα σερί της Ηλιούπολης με 6-0, για να γίνει το 9-9. Η Δραπετσώνα, στη συνέχεια ανέκαμψε προηγήθηκε με 11-13, αλλά η Ηλιούπολη με νέο μεγάλο σερί 7-0 και 9-2, πραγματοποίησε το 20-15, το οποίο παρά τις προσπάθειες μας, δεν κατέστη δυνατό να ανατραπεί, παρ΄ότι φτάσαμε μέχρι το 21-19.
Στο 3ο σετ, η Δραπετσώνα επιστρέφοντας στο πολύ καλό βόλει, προηγήθηκε με 8-11, για να έρθει η Ηλιούπολη εκμεταλευόμενη ακόμα ένα νεκρό διάστημα μας, με σερί 7-0, να προηγηθεί με 15-11. Η ομάδα μας, όμως έδειξε μη διαθέσιμη για την απώλεια του 1ου της βαθμού στο πρωτάθλημα και με σωστή τακτική, ισοφάρισε σε 20-20, να προηγηθεί στη συνέχεια με 22-24, πραγματοποιώντας το 1-2.
Στο 4ο σετ, η Δραπετσώνα ξεκίνησε και πάλι καλύτερα προηγούμενη με 3-7. Η Ηλιούπολη, ισοφάρισε σε 7-7, για να επανέλθει η ομάδα μας με 14-18 και 17-23, για το τελικό 1-3.
Χάι λάιτ ίσως και του πρωταθλήματος, ο πόντος που πήρε ο αθλητής μας Μαρμαρινός, ο οποίος με καταπληκτική άμυνα πολύ μακρυά από την πλαινή γραμμή, αρχικά έσωσε τη μπάλα και στη συνέχεια με απλό πέρασμα στον κενό χώρο, πραγματοποίησε το 13-15, μέσα σε αποθέωση.
Βαθμολογικά με τη νίκη μας αυτή, αποσπαστήκαμε 11 πόντους από τη 2η θέση και από εδώ και πέρα, ο στόχος μας είναι να κλειδώσει οριστικά η 1η θέση, όσο νωρίτερα γίνεται, με σκοπό να πάμε στα play off, ουσιαστικά αδιάφοροι.
Ο διαιτητής κ. Αντωνόπουλος, δέχτηκε παράπονα και από τις δύο ομάδες, αλλά σε καμιά περίπτωση δε αλλοίωσε αποτέλεσμα κανενός σετ. Είχε πολύ καλή διαχείριση του αγώνα, με απόλυτη ηρεμία. Άριστη η κα. Μεταξά.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: (Παπαχρήστος) Μπερμπερίδης, Μαγαλιός, Χριστοδουλάκης, Αυγουστής, Μπατιστάτος, Ζώης, Μπιλιώνης (λ), Χαραλάμπους (λ), Παπαπέτρου, Φλωρονίκος, Παπαιωάννου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Μαρμαρινός, Κλώνος, Παυλίδης, Μπουλγάρου, Κογκαλίδης, Μπαλτάσης, Αντωνιάδης (λ), Τζαννετουλάκος (λ), Στρατηγός, Καρανικολάου, Μεσσάλας.