Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Adtech Ad
Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Ντέιβιντ Λι επιβλήθηκε με 3-2 επί του μαχητικού Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη πλησιάζοντας την τρίτη θέση της Volleyleague. Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Κηφισιά.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον Φοίνικα Σύρου στη μάχη της τρίτης θέσης της Volleyleague. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα τον Λι ο οποίος έδειξε δείγματα της μεγάλης του αξίας, ενώ παρά τους 22 πόντους του ο Σεπέδα έμεινε σε ρηχά νερά.
Από την άλλη οι Φόγερ και Μιγαΐλοβιτς έκαναν μεγάλο παιχνίδι για τον Εθνικό και μαζί με τον Γκουιλέν δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο τάι μπρέικ υπήρξε μεγάλος εκνευρισμός με ορισμένες από τις υποδείξεις των διαιτητών οι οποίοι πάντως στις περισσότερες περιπτώσεις είχαν δίκιο.
Το ματς: Ο αγώνας μπορεί να χωριστεί σε τρία μέρη. Το πρώτο αφορούσε το πρώτο σετ. Εκεί ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα. Με τον Λι να είναι εντυπωσιακός πάνω από το φιλέ τόσο στο μπλοκ όσο και στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Κάπως έτσι έφτασαν εύκολα στο 1-0 με 25-15.
Στα επόμενα δύο είδαμε ένα άλλο παιχνίδι. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με όπλο του το σερβίς χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ, δυσκόλεψε το έργο του Κουρνέτα και με τους Φόγερ και Μιγαΐλοβιτς να κάνουν μεγάλη εμφάνιση έκανε την ανατροπή. Σαν να μην έφταναν αυτά στον Καλμαζίδη είδε τον Σεπέδα να είναι σε μέτρια ημέρα επιθετικά κάνοντας πολλά και εύκολα λάθη. Κάπως έτσι έγινε το 2-1 στα σετ για τον Εθνικό με 25-19, 25-18.
Από εκεί και πέρα είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ όντας με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασε με τον Κουρνέτα να παίζει περισσότερο με τον Χιμένες, αφού ο Σεπέδα ήταν σε μέτρια βραδιά, κατάφερε να βρει λύσεις. Η υποδοχή βελτιώθηκε και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τάι μπρεικ.
Εκεί ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 3-0, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμυνα και με μια κόκκινη που αντίκρισε ο Σάκης Μουστακίδης για διαμαρτυρία (σε φάση που είχε άδικο ο προπονητής του Εθνικού) κατάφερε να προσπεράσει με 5-4. Με δύο λάθη των Σεπέδα και Χιμένες ο Εθνικός προσπέρασε για να έχουμε νέα ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να περνά μπροστά με 10-9 χάρη σε επίθεση του Σεπέδα.
Ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους 4-0 κατάφερε να προηγηθεί με 9-12, όμως ο Εθνικός δεν κατέθεσε τα όπλα. Με πρωταγωνιστή τον Μιγαΐλοβιτς μείωσε στον πόντο (12-13), αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που πανηγύρισε τελικά τη νίκη.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΠΑΟΚ 2-3
Τα σετ: 15-25, 25-19, 25-18, 20-25, 12-15
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (12/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 22% άριστες), Τουράνιανιν 6 (3/12 επ, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (17/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ - 33% άριστες), Κασαμπαλής 6 (2/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (6/10 επ), Γκιουλέν 17 (13/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ - 52% άριστες)
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (15/26 επ, 59% υπ - 31% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Τσεπέδα 22 (19/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Λι 15 (9/11 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ - 54% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 38% άριστες), Ντίνας 1 (1/1 επ), Τερζής, Σαμπανάι 2 (2/4 επ), Σμαραγδής 1 (1/2 επ), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης (56% υπ - 22% άριστες).

Ανατροπή και νίκη για την Κηφισιά

Ανάλογη εικόνα είχε και το ματς ανάμεσα στη Λαμία με την Κηφισιά. Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα, προηγήθηκαν με 2-1, αλλά στο τέλος η Κηφισιά έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 η οποία τη διατήρησε μόνη στη δεύτερη θέση.
Η ομάδα των Βορείων προαστίων ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά και με συνοπτικές διαδικασίες πήρε το πρώτο σετ με 25-17. Τα επόμενα δύο σετ ανήκαν εξολοκλήρου στη Λαμία. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι είχαν σε καλή ημέρα τους Χέντσι και Χάκγουορθ γύρισαν το ματς και με 25-23, 25-21 έκαναν το 2-1 παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τέλος των σετ.
Αυτό ξύπνησε την Κηφισιά η οποία με μεγαλύτερη σταθερότητα στο τέταρτο σετ έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά, προηγήθηκαν με 5-2 και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι το 10-9 όταν και η Κηφισιά κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό και με 15-12 να κατακτήσει το πέμπτο σετ και να πάρει τη νίκη με 3-2.
Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ήταν ο Γιοβάνοβιτς με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο εντυπωσιακός Μπίσετ που είχε 19 με οκτώ μπλοκ.
Λαμία - Κηφισιά 2-3
Τα σετ: 17-25, 25-23, 25-21, 20-25, 12-15