Τετάρτη 20 Απριλίου 2016

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΠΑΟΚ 0-3 ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με... κλειδί Γιαμπλόνσκι πήρε πλεονέκτημα Ο ΠΑΟΚ έκανε λιγότερα λάθη, είχε έναν εξαιρετικό Γιαμπλόνσκι και επικράτησε με 3-0 του Φοίνικα Σύρου στον πρωτο τελικό της Volley League.  Οι Συριανοί πνίγηκαν στο άγχος τους μπροστά το κοινό τους. Ο Ντόκιτς κινήθηκε στα ρηχά και υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή.
 Ο αγώνας έγινε στο κατάμεστο «Δημ.Βικέλας», χαρακτηρίστηκε από πολλά λάθη των παικτών και των δύο ομάδων αλλά και την κόκκινη κάρτα που χρεώθηκε ο Ανδρέας Ανδρεάδης στο 18-16 του 2ου σετ καθώς οι διαιτητές τον τιμώρησαν επειδή ειρωνεύτηκε τον προπονητή του ΠΑΟΚ Γιάννη Καλμαζίδη λέγοντας του να πάρει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερο σερβίς και δεν κινδύνευσε παρά μόνο μέχρι το 22-21 του 2ου σετ. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή 22 Απριλίου στις 19.00 στο PAOK Sports Arena. Ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες.

Μπήκε δυνατά ο ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή δυνατή δυνατά στον αγώνα και από τα μισά του 1ου σετ άρχισε να επιβάλει το ρυθμό του . Τελευταία φορά στο σετ προηγήθηκε ο Φοίνικας με τον άσσο του Ντόκιτς και το μπλοκ του Φέργκιουσον, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις στο ξέσπασμα του Σεπέδα (με επίθεση και άσσο) αλλά και πόντο του Γιαμπλόνσκι ξέφυγε 16-13.

Ο Φοίνικας κρατήθηκε κοντά και μείωσε το σκορ σε 20-19 με την επίθεση του Λάππα και το άουτ το Σεπέδα. Ο πρώτος χρόνος του Σμαραγδή και το μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς έκαναν το 24-21 και έκριναν το σετ για τον ΠΑΟΚ που τελείωσε με υπέρβαση του Ντόκιτς.

Η κόκκινη που έκρινε το σετ Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ. Με το σερβίς του Σμαραγδή ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 4-1, αλλά ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει 9-9. Ο δικέφαλος με τον Χιμένες έκανε το 14-12 αλλά ο Ανδρεάδης με δύο μπλοκ πάνω σε Γιαμπλόνσκι και  Χιμένες ισοφάρισε 14-14. Ο Παπαδογούλας έδωσε «άσσο» το σερβίς του Πάρις αλλά ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε στο διαιτητικό βίντεο και πήρε το προβάδισμα με 15-14. Ο Φοίνικας στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα έκανε σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Σμαραγδή, κόντρα του Λάππα και άουτ του Χιμένες (18-16). Εκεί ο Ανδρεάδης έκανε νόημα στον... Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ και χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα (18-17). Ο Ανδρεάδης απάντησε για το 19-17 αλλά ο Χιμένες με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 19-19. Ο Φοίνικας προηγήθηκε για τελευταία φορά στο 22-21 με το μπλοκ του Μουρούτη. Ο Γιαμπλόνσκι με πλασέ ισοφάρισε (22-22) και ο Σεπέδα με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο έκανε το 24-22. Ο ίδιος έκανε φιλέ αλλά και ο Ντόκιτς σε κόντρα επίθεση αντί να ισοφαρίσει έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ με 25-23.

«Κλείδωσε» τη νίκη

Με τον «αέρα» του 2-0 σετ ο ΠΑΟΚ απελευθερώθηκε στο 3ο σετ, ενώ στον Φοίνικα υπήρξε απογοήτευση. Με το σερβίς του Λι ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 για το 9-4. Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς για τον δικέφαλο που έκανε περίπατο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης