Τετάρτη 20 Απριλίου 2016

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 2-3 - Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3ος ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Παναθηναϊκός 3ος και 5η φορά Ο Παναθηναϊκός όπως το 2014, το 2004, το 1996 και το 1989 πήρε την 3η θέση στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος Α1 γυναικών αφήνοντας στην 4η θέση τον Πανναξιακό που είναι η δεύτερη καλύτερη μετά την 4η θέση της περσινής σεζόν.
Στον δεύτερο και τελευταίο μικρό τελικό που έγινε στη Νάξο ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ και με νίκες 2-0 πήρε την 3η θέση.  Από τον Πανναξιακό απουσίασε η Μιλοβάνοβιτς ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Γκούζου διαγώνια, πάσα την Παπαδοπούλου και τις Νομικού-Μερτέκη στα άκρα. Ο ΠΑΟ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α’ σετ (16-13), πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο 17-18 και έκανε το 0-1 σετ με 21-25.

Ο Πανναξιακός «απάντησε» διατηρώντας μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα (15-11, 22-19) για την ισοφάριση σε 1-1 με 25-22. Η ομάδα της Νάξου κατέκτησε και το τρίτο σετ, παρότι οι «πράσινες» με την Κουτουξίδου να έχει περάσει από το δεύτερο σετ, ξεκίνησαν καλύτερα (7-9). Η Τοτσίδου έκανε 4-0 από το σερβίς και ο ΠΑΟΝ πέρασε μπροστά 12-11 παίρνοντας ψυχολογία για το 2-1 σετ με 25-21.

Το τέταρτο σετ πήγε πόντο-πόντο μέχρι το 22-22 με τον Παναθηναϊκό πιο συγκεντρωμένο στις λεποτμέρειες να ισοφαρίζει σε 2-2 με 22-25.

Ίδια εικόνα και στο τάι μπρέικ έως το 5-5 για τις δυο ομάδες με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να έχει περισσότερες λύσεις και να παίρνει διαφορά (6-10) και το σετ να ολοκληρώνεται υπέρ των φιλοξενουμένων με 10-15.
Τα σετ: 21-25, 25-22, 25-21, 22-25, 10-15

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Δρακουλίδου, Καρπουζά, Τοτσίδου, Διώτη, Μεταξά, Περίν, Κελεσίδου-λ / Γκιαούρη-λ, Νούσια, Φάρκωνα, Αποστολίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Παπαδοπούλου, Νομικού, Μερτέκη, Κωνσταντινίδου, Καββαδία, Γκούζου, Ρόγκα-λ / Κουτουξίδου, Αγγελοπούλου.