Δευτέρα 25 Απριλίου 2016

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΠΑΟΚ 3-1 ΣΤΟΝ 3ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (1-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο ΦοίνικαςΖωντανός στη μάχη για τον τίτλο παραμένει ο Φοίνικας Σύρου που στον τρίτο τελικό της Volley Leauge επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ στερώντας του την ευκαιρία να κατακτήσει από σήμερα το πρωτάθλημα.
 Πλέον στον 4ο τελικό, οι «πειρατές» θα επιδιώξουν να ανατρέψουν τη σειρά και να την οδηγήσουν στο πέμπτο ματς. Θα πρέπει να νικήσουν όμως στο «Παλατάκι» την Μέγάλη Πεμπτη στις 19.00. Εξαιρετικοί ήταν οι Παπαδόπουλος και Λάππας χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι.

Ήταν μια πολύ σκληρή μάχη, κάτι που φάνηκε από την αρχή.  Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο σετ, με τη διαφορά ότι ο Ντόκιτς είχε συμπαραστάτες τους Κάλντγουελ και Παπαδόπουλο, ενώ ο Σεπέδα σήκωσε το βάρος του σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο με τον Φοίνικα να έχει στη διάθεσή του 3 σετ μπολ (24-21). Ωστόσο ο Γιαμπλόνσκι με 2 άσσους έδωσε άλλο ενδιαφέρον στο πρώτο σετ. Παρ όλα αυτά ο Φοίνικας είχε συνέχεια το πάνω χέρι, αλλά χρειάστηκε 12 ευκαιρίες για να πάρει τελικά το σετ, με πόντο του Κάλντγουελ και άσσο του Ανδρεάδη.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ απέκτησε το πάνω χέρι από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), ενώ ένα μπλοκ πάνω στον Ντόκιτς, ουσιαστικά έδωσε το σετ στον δικέφαλο (18-23) καθώς ο Φοίνικας δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Το σκληρό ντέρμπι συνεχίστηκε στο 3ο και πιο κρίσιμο σετ. Πολλοί πίστεψαν ότι ο ΠΑΟΚ θα μπορέσει να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο που τελείωσε το δεύτερο σετ και το έκανε μέχρι σε ένα σημείο (17-20). Τοτε ήταν που ο Φοίνικας έδειξε χαρακτήρα. Με πόντους του Ντόκιτς από επίθεση και σερβίς και έναν πρώτο χρόνο του Φέργκιουσον κατάφερε να ισοφαρίσει (20-20). Αυτή τη φορά όμως το σετ δεν… τράβηξε πολύ καθώς οι πειρατές εκμεταλλεύτηκαν το δεύτερο σετ μπολ τους για το 26-24.

Ένα… ξέσπασμα του Φοίνικα στο 4ο σετ έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης. Το 5-4 έγινε 13-4 με τα σερβις του Παπαδόπουλου. Με τη βοήθεια του Λάππα ο Φοίνικας κατάφερε τα προστατέψει το προβάδισμά του και δεν πανικοβλήθηκε όταν η διαφορά έπεσε στους 3 (23-20). Ένα μονό μπλοκ του Λάππα στον Σεπέδα και ένας άσσος του αρχηγού έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Θεμελής