Τρίτη 12 Απριλίου 2016

ΟΙ 3οι ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Με επίθεση που έβγαζε... φωτιές και έπιασε το εντυπωσιακό 70% στην αποτελεσματικότητα ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς στον τρίτο ημιτελικό και πήρε προβάδισμα με 2-1.

Την καλύτερη του εμφάνιση στα ημιτελικά έκανε ο Φοίνικας ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Κηφισιάς και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος για δεύτερη φορά στην ιστορία του.
Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Ντόκιτς ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε πάνω από 80% στην επίθεση. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν και πάλι ο Ανδρεάδης με 12 πόντους και στατιστικά για όσκαρ.
Γενικότερα, κανένας παίκτης του Νίκολιτς δεν υστέρησε με τους περισσότερους να έχουν τρομερά ποσοστά. Οι Συριανοί με εξαίρεση το τρίτο σετ δεν συνάντησαν καμία δυσκολία και έφτασαν εύκολα στο 3-0.
Το τέταρτο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 13/4, στις 20.30 και πάλι στο «Δημήτρης Βικέλας» της Ερμούπολης και το «πειρατικό» εφόσον νικήσει θα προκριθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία του σε τελικούς. Αντίθετα, εάν νικήσει η Κηφισιά η σειρά θα μεταφερθεί και πάλι στο Ζηρίνειο όπου η πρόκριση θα παιχτεί σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα.

Φοίνικας Σύρου - Κηφισιά 3-0
Τα σετ: 25-17, 25-15, 25-23 σε 79'
*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 39 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Πάρις, Ντόκιτς 24 (19/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 29% άριστες), Ανδρεάδης 12 (9/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (4/6 επ, 67% υπ - 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 69% υπ - 69% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Μπίσετ 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 71% υπ - 58% άριστες), Ρουμελιωτάκης 10 (10/18 επ, 58% υπ - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 17 (17/28 επ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ - 69% άριστες), Κάπελλας (λ,  50% υπ - 50% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης.
Photo credits: Action Images

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον ΠΑΟΚ στο κατάμεστο PAOK Sports Arena, αλλά έκανε μία ακόμα ανατροπή επικράτησε με 3-2 και έμεινε ζωντανός για την πρόκριση στον τελικό.

Με όπλο τους το σερβίς και ένα Τσουκ να κάνει την καλύτερη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena και μείωσε την ημιτελική σειρά της Volleyleague σε 2-1 με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Τετάρτη (13/4, 18.00).
Οι ερυθρόλευκοι και πάλι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ, αλλά με το μπλοκ - άμυνα τους να ανεβαίνει κατακόρυφα κατάφεραν να πάρουν το ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στα kill block, αλλά στο τέλος κατάφερε να φτάσει τον ΠΑΟΚ στα 13 έχοντας έξι στα τελευταία δύο σετ του ματς.
Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ είχε σε κακή ημέρα τους δύο Κουβανούς του. Σεπέδα και Χιμένες έμειναν χαμηλά στην αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση με τον δεύτερο να κάνει καθοριστικά λάθη στο τέλος του δεύτερου σετ.
Στα αξιοσημείωτα ότι και πάλι στο τέλος του αγώνα είχαμε ένταση με αντικείμενα να πέφτουν στον αγωνιστικό χώρο.
Το ματς: Με την ώθηση του κόσμου του και την ψυχολογία από το 2-0 ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Σμαραγδή προηγήθηκε με 8-5 και 12-7. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στον πόντο (15-14), αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Χιμένες. Ο Κουβανός στο μοναδικό σημείο του ματς στο οποίο ήταν θετικός με όπλο του το σερβίς του έδωσε αέρα πέντε πόντων στον ΠΑΟΚ (21-16) με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πρώτο σετ με 25-21.
Οι παίκτες του Καλμαζίδη μπήκαν και πάλι δυνατά και προηγήθηκαν με 9-6, αλλά εκεί ο Πιάτσα έριξε στο ματς τον Κοκκινάκη αντί του αρνητικού Όγκουρτσακ. Ο Έλληνας ακραίος έδωσε ενέργεια στην ομάδα του και ο Ολυμπιακός έφερε το σετ σε ισορροπία. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-20, για να έρθει ο Σεπέδα να κάνει το 20-20. Ο Λι έκανε μονό μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς για το 21-20 και στη συνέχεια είχαμε το λάθος της επόπτριας όπου η μπάλα ήταν μέσα στο σερβίς του Σεπέδα και έδωσε άουτ για να γίνει το 21-21.
Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που έφτασε πρώτος στο σετ μπολ (24-23), αλλά εκεί ήρθαν τρία λάθη του Χιμένες για να δώσουν το σετ στον Ολυμπιακό. Ο Κουβανός είχε δύο επιθέσεις άουτ και μία λάθος τοποθέτηση στο μπλοκ για να πάρουν το σετ οι ερυθρόλευκοι με 26-24.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και ήταν συνέχεια μπροστά στο τρίτο σετ με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τσουκ, Κοκκινάκη και Σπίνου. Ο Γιαμπλόνσκι με δύο συνεχόμενους κρίσιμους πόντους μείωσε σε 19-20, ενώ ο Σεπέδα ισοφάρισε ύστερα από ώρα σε 21-21. Με το σκορ 23-23, ο Κουρνέτας πήρε έναν απίθανο πόντο κι ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του σετ μπολ κατάφερε να κάνει το 25-23 με λάθος του Κοκκινάκη.
Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ένας μονόλογος για τον Ολυμπιακό ή καλύτερα για τον Τσουκ. Ο Μαυροβούνιος έκανε ένα τεράστιο παιχνίδι και βοήθησε σημαντικά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Αρχικά οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ παίρνοντας εύκολα το τέταρτο σετ με 17-25 και στη συνέχεια ήταν καθοριστικός στην τελική ανατροπή με 15-8 στο πέμπτο σετ.
Η σειρά πλέον θα κριθεί σε τέταρτο αγώνα το απόγευμα της Τετάρτης (13/4, 18.00) στο PAOK Sports Arena.