Πέμπτη 28 Απριλίου 2016

ΠΑΟΚ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-2 ΣΤΟΝ 4ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ - Ο ΠΑΟΚ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

panhgyrikh-paok-pylaia

Ανάλυσέ το…

Μπροστά σε 8.000 πιστούς φίλους του, ο ΠΑΟΚ έγραψε και πάλι ιστορία και αναδείχτηκε Πρωταθλητής Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, έπειτα από ένα συγκλονιστικό και ανατρεπτικό τέταρτο τελικό, όπου ο Δικέφαλος ανέτρεψε το εις βάρος του 0-2 σετ του Φοίνικα Σύρου και με 3-2 πανηγύρισε τον τρίτο τίτλο στην ιστορία του! Έναν ιστορικό τίτλο, καθώς ουδέποτε στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος μία ομάδα από την 4η θέση, «σπάζοντας» μάλιστα δύο έδρες στα πλέι οφ δεν στέφθηκε πρωταθλήτρια.
O ΠΑΟΚ ξεκίνησε νευρικά τον 4ο τελικό με τους γηπεδούχους να αστοχούν στο σερβίς και να δίνουν αρκετούς πόντους «δώρο» στους Συριανούς που παρά τον λαβωμένο στα πλευρά Ντόκιτς, με καλό μοιρασμένο παιχνίδι και άμυνα προηγήθηκαν με 8-5.
Με πρωταγωνιστές τους ακραίους του, Χιμένες, Γιαμπλόνσκι ο ΠΑΟΚ «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε με το πλασέ του Κουρνέτα σε 10-10, όμως ο Φοίνικας κρατώντας την υποδοχή του διατηρούσε τη διαφορά ασφαλείας των +2 πόντων φτάνοντας στο 16-14.
Οι «Πειρατές έφτασαν για πρώτη φορά σε προβάδισμα +4 πόντων στο 16-20, και παρά το καλό σερβίς του Σεπέδα, με τον α χρόνο toy Ανδρεάδη πήραν το α΄ σετ με 25-21, προκαλώντας ψυχρολουσία στο «Παλατάκι».
Ο ΠΑΟΚ πιέζοντας στο σερβίς, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 4-3 στο β’ σετ από την άστοχη επίθεση του Ντόκιτς και εκμεταλλευόμενος τα συνεχόμενα λάθη των Συριανών, ξέφυγε με 8-5, με τον Καλμαζίδη να ρίχνει στο ματς Σμαραγδή και Δ. Εφραιμίδη. Από το 9-6 των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι χαλώντας με τακτικό σερβίς την υποδοχή των αντιπάλων τους με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-0 ξέφυγαν με 11-9 και στηριζόμενος στις μέτριες επιλογές του ΠΑΟΚ, ο Φοίνικας με κορυφαίο τον Κάλντγουελ και καλά προσαρμοσμένο μπλοκ στα άκρα διατήρησε το προβάδισμα με 16-14. Στο 17-19 από υπόδειξη του διαιτητή Γεωργουλέα για πιαστό στον Κουρνέτα, ο πασαδόρος των πρωταθλητών δέχεται κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και ο Φοίνικας με ψυχραιμία στο παιχνίδι του και αριστοτεχνικό μοίρασμα του Παρις ο Ντόκιτς με την προσωπική του υπογραφή ζευγάρωσε με 25-21 τα κερδισμένα του σετ, 2-0.
Με το «πιστόλι στον κρόταφο» η ομάδα του Καλμαζίδη έπαιξε το τελευταίο της χαρτί πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς την υποδοχή του Φοίνικα Σύρου και προηγήθηκε με 8-4. Το ξέσπασμα των γηπεδούχων, που με ανεβασμένη επίθεση άνοιξαν τη διαφορά στο 11-6, έβαλε φωτιά στην ήδη καυτή ατμόσφαιρα των 8.000 φίλων του «δικέφαλου του Βορρά» και το νταμπλ score 16-8 έδειξε την διάθεση του ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο ματς.
Ο Νίκολιτς «έριξε» στο ματς τον Λάππα αντί του Παπαδόπουλου, προσπαθεί να αντιδράσει αλλά ο βελτιωμένος σε σερβίς και μπλοκ ΠΑΟΚ «με το πόδι πατημένο στο γκάζι» μέσα σε πραγματικό πανδαιμόνιο των πανηγυρισμών των οπαδών του για το πρώτο σημερινό κερδισμένο σετ, μείωσε «δια χειρός» Λι και μάλιστα με το επιβλητικό 25-16 σε 2-1.
Το δ’ σετ ξεκίνησε με τον τεχνικό του Φοίνικα να επαναφέρει στο αρχικό σχήμα τον Παπαδόπουλο αντί Λάππα και την ένταση που δημιούργησε η κόκκινη κάρτα του Γεωγρουλέα στον βοηθό του Γιάννη Καλμαζίδη, Κώστα Παπαδόπουλο για διαμαρτυρία. Η αποτελεσματικότητα των Κουβανών Σεπέδα, Χιμένες και η καλή ψυχολογία έφεραν μπροστά με 8-6 τον ΠΑΟΚ που βγάζοντας πλέον από το παιχνίδι τον κορυφαίο των αντιπάλων τους Κάλντγουέλ, άνοιξε τη διαφορά στο 13-7.
Οι Συριανοί με… θολωμένο μυαλό από την «μεθυστική» ατμόσφαιρα της Πυλαίας και χωρίς ενέργεια, έμοιαζαν στο 17-10 «θεατές» στο ματς κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Το σκορ ξέφυγε ακόμη περισσότερο και ο Νίκολιτς προετοίμαζε πλέον τους παίκτες του για το ταί μπρέικ, δίνοντας ανάσες σε βασικούς παίκτες, τη στιγμή που ο Λι «σφράγισε» με 25-14 την ισοφάριση 2-2, στέλνοντας την υπόθεση τη διεκδίκηση του τίτλου στο τάι μπρέικ.
Στο σημαντικότερο σετ της χρονιάς ο Νίκολιτς ξεκίνησε με βασικό το Χαραλαμπίδη αντί του Φέργκιουσον και ο ΠΑΟΚ με καλό μπλοκ πήρε κεφάλι με 4-2. Οι Κουβανοί παίρνοντας το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων διατήρησαν τη διαφορά στο 8-6. Η άστοχη επίθεση του Ντόκιτς εκτοξεύει το σκορ στο 11-7 και το "τελευταίο χαρτί" των Συριανών είναι ο Λάππας, που αντικαθιστά εσπευσμένα τον Παπαδόπουλο, όμως ο Χιμένες στο καλύτερο ίσως φετινό του παιχνίδι, με το μπλοκ του Σεπέδα και το λάθος του Κάλντγουλ δίνουν με 15-10 το δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του ΠΑΟΚ στην ιστορία του, ολοκληρώνοντας με 15-10, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού στις κερκίδες, την επική ανατροπή με 3-2 σετ.